Ostravští strážníci jako první testují online kamery, vyrazí s nimi na Spartu

  18:00
Velitelé zásahů a operační technici Městské policie Ostrava nově uvidí zákroky strážníků v podstatě v přímém přenosu. Jako první v zemi totiž zkoušejí kamery s online přenosem upevněné na uniformách. Novinku poprvé nasadí při fotbalovém utkání Baník - Sparta.

Strážník ostravské městské policie s novou online kamerou na uniformě. | foto: Městská policie Ostrava

Doposud strážníci pro dokumentaci svých zákroků a postupů využívali kamery upevněné na uniformách s možností pozdějšího vyhodnocení záznamů. „Toto umožňuje zákon o obecní policii. Mnohdy jsou pak tyto záznamy i součástí důkazních prostředků,“ upozornil mluvčí Městské policie Ostrava Jindřich Machů.

Nyní však zkoušejí, a to jako první v České republice, osobní kamery AXIS, které kromě obvyklého nahrávání umožňují i online přenos.

Tuto možnost vedení policie plánuje využít zejména při mimořádných akcích, při řešení živelních katastrof, velkých nehodách, pátrání po osobách v terénu a různých rizikových zásazích při zajišťování veřejného pořádku.

„Online výstupy z kamer jsou pak v těchto případech takříkajíc okem navíc. Dokreslením situace v místě samotném tak mohou být přínosem při rozhodování velitele opatření, ale i ostatních složek záchranného systému v rámci operačního řízení,“ přiblížil mluvčí Machů.

Doplnil, že stream z kamer na uniformách lze přenášet také na vybraná dohledová pracoviště městské policie, na základě nichž může operační technik reagovat tak, jako v případě záznamů z městského kamerového systému.

Strážníci už také vědí, kdy systém vyzkoušejí takzvaně naostro. S novou technologií vyrazí v sobotu 11. března do služby na fotbalové střetnutí Baníku Ostrava se Spartou Praha. „Tato utkání jsou zpravidla spojena s rizikem narušení veřejného pořádku fanoušky obou klubů,“ vysvětlil Machů.

Autor: