iDNES.cz

Dlouholetá ředitelka Ostravského muzea letos skončí, město hledá náhradu

  8:42
Jiřina Kábrtová, která pracuje 45 let v Ostravském muzeu a od roku 2000 stojí v jeho čele, chce v polovině roku ve vedoucí funkci skončit. Především kvůli věku, v červnu totiž oslaví 69. narozeniny. Město, které muzeum vlastní, už za ni hledá náhradu. Vypsalo výběrové řízení na post ředitele.

Jiřina Kábrtová na Ostravu nedá dopustit. Je to znát z jejího vyprávění, názorů i pohledu na město. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

„Ostravské muzeum je významnou součástí společenské a kulturní infrastruktury města. Dosavadní ředitelce patří velké poděkování za její práci. Doufám, že se nám podaří najít nástupce, který naváže na její úspěchy. A že výběrová komise složená převážně z mimoostravských odborníků vybere takovou osobnost, která přijde i s novými myšlenkami a posune muzeum dál,“ uvedl náměstek primátora Zbyněk Pražák.

Zájemci o vedení Ostravského muzea musí podat přihlášku do 28. února. Podmínkou je vysokoškolské vzdělání v magisterském oboru s dobrou znalostí českého muzejního prostředí, vysoká úroveň vyjadřovacích schopností, aktivní znalost světového jazyka i manažerské a organizační schopnosti. K přihlášce je nutné přiložit koncepci fungování a rozvoje muzea do roku 2027.

Pro Jiřinu Kábrtovou, ostravskou patriotku ze Svinova, je práce i celoživotním koníčkem. Ani po předání vedoucí funkce svému nástupci ji proto nechce opustit úplně. Ráda by pro muzeum ještě pracovala na částečný úvazek nebo externě.

„Doufám, že budu moci dokončit některé rozpracované projekty, především ty, které se týkají letošního výročí nebo žádostí o evropské dotace,“ uvedla Kábrtová.

Ostravské muzeum letos oslaví 150 let od vzniku první sbírky, kterou založil významný ostravský sběratel a pedagog Karel Jaromír Bukovanský.

„Část této národopisné sbírky stále máme a představíme ji návštěvníkům dvou velkých outdoorových výstav nazvaných Muzeum jde do ulic Ostravy a Muzeum jde do ulic Moravskoslezského kraje,“ nastínila ředitelka Kábrtová.

zpět na článek