Jezero v Karviné už není bahnitou pastí, dočká se zpevnění břehů i nové lávky

  7:16
Lidem plujícím na lodičkách po jezeru v karvinském parku Boženy Němcové už nehrozí, že uváznou na mělčině. Stavební společnost dokončila odbahnění, takže i místa, kde byla vinou až metrové vrstvy bahna jen zhruba dvaceticentimetrová hloubka, už nejsou postrachem.

Speciální zařízení na odtěžení bahna z jezera v parku Boženy Němcové v Karviné. (20. listopadu 2023) | foto: Magistrát města Karviná

„Sedimenty se na dně ukládaly mnoho let, což někde prakticky znemožňovalo v minulosti oblíbenou plavbu na lodičkách,“ potvrdil primátor Karviné Jan Wolf.

Nově má jezero hloubku okolo dvou metrů. „Odtěžili jsme zhruba šestnáct tisíc kubíků sedimentu,“ poznamenal stavbyvedoucí Petr Vojtíšek.

Tím však práce v oblíbeném rekreačním místě v centru města nekončí. Do konce roku například pokračuje zpevňování břehů speciálními georohožemi s následným přidáním zeminy a vysetím trávy. Dále postupuje i výstavba lávky spojující s břehem jeden ze dvou jezerních ostrovů, v tomto případě však bude vše hotovo až na jaře příštího roku.

Lodičky bez pastí. Bagry odtěží z jezera v karvinském parku další bahno

Několikáté zvelebování areálu jezera zvaného Lodičky už rozšířilo jeden z ostrovů, nadto přibyla mola a také množství dřevin na březích. K dispozici je i nová stezka s lavičkami.

Areál Lodiček tvoří slepé rameno řeky Olše v jihovýchodní části parku rozlehlého 36 hektarů a vzniklého už na začátku 19. století.

Karviná stojí před náročnou proměnou z hornického města v turistické centrum:

19. září 2022

Autor: