Další slib. Opravy jezera u Hlučína začnou podle ministerstva letos

  15:52
Už před pěti lety se mělo začít s rekonstrukcí jezera u Hlučína na Opavsku. Jenže dosud se tak nestalo. Podle ministerstva financí se však nyní vše změní.

Hlučínské jezero nutně potřebuje rozsáhlá protipovodňová opatření. | foto: Povodí Odry

Když se Pavel Paschek v roce 2014 stal starostou Hlučína, tak prohlásil, že věří v zahájení plánované modernizace jezera u města do konce volebního období, tedy do roku 2018.

Fotogalerie

Uplynulo šest let a dosud se ani nekoplo. „Připouštím, že tehdy jsem ještě netušil, jak dlouho mohou některé investiční akce trvat,“ povzdychl si nyní Paschek.

Rekonstrukce 135 hektarů rozlehlého jezera, které vzniklo na přelomu 70. a 80. let minulého století zatopením bývalé štěrkovny, se totiž už několikrát odložila.

Vždy se sice stanovil termín zahájení – první hned na počátku roku 2015, pak se mělo začít v roce 2017 a nakonec téměř jistě v loňském roce – ale stále se nic nedělo. „Už bych radši nedával žádný termín, avšak zůstávám optimistou a doufám, že vše začne ještě letos,“ usmál se Paschek.

Původně projekt počítal s necelou miliardou korun nejen na opravy, ale současně i modernizaci celého rekreačního areálu. Vzápětí však ministerstva konstatovala, že to je přílišné finanční sousto, a se souhlasem města se projekt rozdělil na dvě zhruba stejně nákladné etapy.

První protipovodňovou, druhou takzvaně developerskou. Hráz, vpusti i některé části břehů jsou v havarijním stavu. Kdyby z blízké řeky Opavy dorazila větší záplavová vlna, mohlo by dojít k neštěstí.

„Snažíme se každoročně areál vylepšovat, ale technické zařízení jezera je na tom stavebně opravdu velmi špatně. Dlouho se opravovalo jen provizorně,“ poznamenal starosta Paschek.

V posledních letech průtahy způsobila chyba v projektu, pak zase ministerstvo financí muselo zrušit výběrové řízení kvůli oprávněným námitkám proti vítězné firmě.

„Nyní posuzujeme nabídku druhého v pořadí,“ přiblížil Zdeněk Vojtěch z ministerstva financí. A současně přidal další termín. Ale také ne zcela jistý.

„Pokud nenastanou nějaké komplikace, bude moci být stavba zahájena v prvním pololetí tohoto roku,“ nastínil Vojtěch.

V místě se nachází nuda pláž, každoročně hostí festival

Rozvoj lokality kvůli plánované rekonstrukci blokuje stavební uzávěra. Na březích jezera tak zatím nelze stavět nic trvalého. A město ani neví, v jaké podobě využije možnosti druhé etapy.

„Zatím budeme hodně rádi, když se začne s první etapou a vše rychle skončí. To je základ, bez toho se nepohneme,“ poznamenal starosta Paschek.

Teprve poté se prý začne jednat, v jaké podobě bude rozvoj jezera pokračovat. „Přeci jen se developerský projekt připravoval už před lety a můžeme na něm chtít něco aktualizovat. Na rozhodnutí, co dále, je však zatím dost času,“ zakončil starosta Hlučína.

Hlučínské jezero patří k nejnavštěvovanějším rekreačním místům v Moravskoslezském kraji. Každoročně se tam koná oblíbený hudební festival, velký zájem je například také o sportovní areál, autokempink nebo trenažér vodního lyžování. Rovněž tam jako na jednom z mála míst v regionu funguje nudapláž.

Autor: