Z rovné pěšiny na jesenický Šerák budou serpentiny, zabrání to erozi

  17:30
Stezku na vrchol Šerák v Jeseníkách pravidelně splavuje voda, její trasa se proto změní. Z rovné, příkře stoupající pěšiny budou serpentiny. Práce na proměně frekventované cesty potrvají od června do října a vyžádají si i pokácení dvou stovek smrků. Jejich dřevo poslouží ke zpevnění částí nové trasy

Trasa na Šerák je vymletá vodou. Zabránit erozi má nové vedení stezky. | foto: AOPK ČR

„Voda tam unáší zeminu a místo ušlapané hlíny zůstávají dnes na cestě jen kameny. Proto chceme spád zmírnit a erozi tak zpomalit,“ popsal modrou turistickou trasu, jež stoupá od Obřích skal na Šerák, lesní správce Filip Beneš.

Stávající systém jednoduchých svodnic do serpentin upraví Lesy České republiky ve spolupráci s dobrovolníky a místními nadšenci i Agenturou ochrany přírody a krajiny (AOPK).

Čarovné Jeseníky nabízejí turistům spoustu tras a nádhernou přírodu

Přeložení trasy s sebou nese také kácení stromů, které by mohly v budoucnu ohrozit bezpečnost návštěvníků. Šerák-Keprník je národní přírodní rezervací, proto museli celou akci schválit ochránci přírody.

„Naše podmínky stanovují, že nejnutnější kácení proběhne pouze ve spodní okrajové části rezervace. Tam se nacházejí nepůvodní stejnověké porosty, kterým by prosvětlení mohlo v mnoha ohledech prospět,“ uvedl Vít Slezák z AOPK.

Dodal, že eroze na turistických trasách je problémem na více místech Jeseníků a hledání možností, jak ji řešit, ochránci u vlastníků a správců pozemků vítají.

I přes práce lesníků je trasa přístupná

Ze dřeva asi dvou stovek odstraněných smrků vzniknou prahy ve svahu a na několika místech také zábradlí. „Řadu kmenů ponecháme ležet v porostu, abychom podpořili biodiverzitu,“ doplnil lesní správce Beneš.

Práce na proměně turistické trasy právě začínají, turisty ale nečekají žádná omezení, stezka na Šerák zůstává běžně přístupná. Kvůli bezpečnosti však výletníky může při procházení její trasy podle aktuálních podmínek usměrnit pracující lesnický personál.

Proměnou projde turistická trasa, jež vede od Obřích skal (červená značka) na vrchol Šerák (modrá značka).

Proměnou projde turistická trasa, jež vede od Obřích skal (červená značka) na vrchol Šerák (modrá značka).

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: