Nepůvodní kleč mizí z Jeseníků. Lesníci však upozorňují, že brání sesuvům

  15:30
Z vybraných partií Jeseníků se postupně vyřezává borovice kleč. Zarůstá totiž tamní vysokohorské trávníky. Ochránci přírody se ale na zásahu ne vždy shodnou s lesníky, kteří poukazují na to, že právě kleč pomáhá proti erozím půdy a sesuvům.

Ochranáři v Jeseníkách už delší dobu prosazují vykácení kleče (snímek z roku 2009 a kácení v oblasti vrcholu Keprníku). | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Nad jesenickými hřebeny pravidelně krouží vrtulník. Ten z oblastí Velkého Máje a Jeleního dolu transportuje zbytky borovice kleče, kterou odtamtud loni vyřezali ochránci přírody ze Správy chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Nepůvodní druh odstraňují, protože se rychle šíří i do nejvzácnějších lokalit.

„Nepůvodní borovice kleč zarůstá vysokohorské trávníky a nepříznivě ovlivňuje výjimečné území nejvyšších poloh Jeseníků. Jejím odstraněním chceme docílit návratu původních vyfoukávaných trávníků s typicky horskými druhy, jako jsou třeba jestřábníky alpské,“ informovala Správa CHKO Jeseníky. 

Vrtulník zbytky vyřezaných keřů odnáší kvůli vysoké citlivosti horského prostředí i jeho špatné dostupnosti pro těžkou techniku.

Kleč ochránci loni odstranili na Vysoké holi, Velkém Máji a v Jelením dole, asi na čtyřech hektarech. „Po zkušenostech z dříve vyřezaných míst předpokládáme postupný návrat původních vyfoukávaných trávníků s typicky horskými druhy,“ uvedl už během prací vedoucí Správy CHKO Jeseníky Petr Šaj. 

Na Vysoké holi by mělo odstranění klečové bariéry obnovit i původní ukládání sněhu.

Kleč se z Jeseníků postupně odstraňuje už několik let. A například v Malé kotlině se místo ní po letech vrátily druhy typické pro subalpinské prostředí. Ochránci už chystají pokračování projektu.

Okolí Vřesové studánky problémem

„Připravujeme vyřezávání kleče v oblasti Červené hory,“ uvedl Vít Slezák ze Správy CHKO Jeseníky. Jeho kolega Radek Štencl doplnil, že kleč by se měla mýtit v bezprostředním okolí Vřesové studánky. Jde o území o něco větší než hektar.

„V jakém termínu se práce uskuteční, ještě nelze odhadnout. Máme souhlas vlastníka, chystáme se podat žádost na krajský úřad,“ upřesnil.

Na kácení spolupracují i lesníci, ti ale mají na nepůvodní kosodřevinu částečně odlišný pohled, akcentují, že kleč brání erozím a svahovým sesuvům. Na předchozích místech její odstranění podpořili, v okolí Vřesové studánky jsou proti.

„Lesy ČR akceptují lokální redukci kleče v lokalitách, kde to vyžadují oprávněné zájmy ochrany přírody, například ochrana vzácných a ohrožených endemitických druhů rostlin. Na druhé straně by postup neměl ohrožovat funkce, které kleč plní,“ uvedl zastupující mluvčí Lesů ČR Václav Bendl a zmínil přívalové deště, jež v Jeseníkách způsobily kalamitní sesuvy půd ve 20. letech minulého století.

Kleč se objevila ve druhé polovině 19. století

„Rozsáhlejší vyřezání borovice kleče by mohlo neúměrně zvýšit riziko vzniku svahových sesuvů,“ dodal. 

U Vřesové studánky jde podle lesníků o výjimečně velké riziko. Rozhodnutí o mýcení bude na krajských úřednících. 

Borovice kleč pochází z Alp. V Jeseníkách se sázela od druhé půlky 19. století. Byla vysazována v obavách ze sněhových lavin nebo sesuvů půdy při vydatných deštích. Rozsáhle se vysazovala i v 70. letech 20. století. Kosodřevina se pak v Jeseníkách nekontrolovaně rozrůstala. Způsobuje vymírání původních druhů a narušuje vrcholové bezlesí.