Z vrcholů Jeseníků mizí borůvčí, s obnovou trávníků pomáhají i koně

  9:42
Pytle plné posečené trávy a borůvčí v těchto dnech pomáhají ochráncům přírody vytahovat koně ze svahu nad Velkou kotlinou v Jeseníkách. Jejich práce navázala na několikatýdenní sečení, jehož cílem je obnova vysokohorských trávníků.

S vytahováním posečené trávy a borůvčí ze svahů nad Velkou kotlinou pomáhají už třetím rokem koně. Projekt usiluje o rozšíření pestrých horských trávníků. | foto: CHKO Jeseníky

Na úkor trávníků se totiž v posledních desetiletích v jesenických horách rozšířilo borůvčí.

„Sečení pomáhá opět rozšířit trávníky, na které je vázáno několik desítek chráněných druhů rostlin, ale i řada živočichů. Propojují se do větších celků a daří se nám dostat zpátky méně konkurenceschopné rostlinné druhy,“ uvedl vedoucí Správy CHKO Jeseníky Petr Šaj.

V minulosti se nad úrovní lesa v Jeseníkách pravidelně kosilo a pásl se tam dobytek, a právě to podmiňovalo existenci pestrých květnatých trávníků na jejich svazích. Po druhé světové válce ale lidská péče v souvislosti s odsunem původních obyvatel v těchto oblastech ustala a rozšířilo se tam borůvčí.

To vytvořilo souvislé porosty, jimž jiné druhy rostlin jen těžko konkurují, například srovnání map vegetace Velké kotliny z roku 1974 a o 35 let později ukázalo, že tam rozšířilo svou plochu zhruba o sto dvacet procent.

Kromě snížení celkové plochy trávníků se navíc snížila i jejich druhová rozmanitost, a to až o čtyřicet procent.

O návrat pestrých trávníků ochránci přírody sečením vybraných lokalit usilují už šestou sezonu, koně jim s vytahováním pytlů pomáhají třetím rokem. Obnova se týká zhruba pětadvaceti hektarů alpinských trávníků a vrací tam druhy, jako jsou hořce či ostřice. Příští rok projekt končí, sečení ploch ale neustane.

„Na schválení ministerstvem životního prostředí čeká další projekt, který na ten stávající naváže a potrvá do roku 2029. Zahrnuta v něm je i pastva na vybraných místech,“ informoval Šaj. Na Švýcárně a v okolí Pradědu nad Ovčárnou se hospodářská zvířata pasou už dnes a ukázalo se, že to má podobně pozitivní efekt jako sečení.

Autor: