Ostravští studenti renovovali další motocykl. Muzeum ozdobí Jawa z roku 1931

  6:36
Už pátý historický skvost vyjel z restaurátorské dílny Vysoké školy báňské. Studenti a odborníci ostravské technické univerzity v úterý představili motocykl Jawa 500 OHV, na jehož uvedení do pojízdného stavu pracovali rok.

Historický motocykl Jawa 500 OHV z roku 1931, kterému navrátili původní krásu v restaurátorské dílně Vysoké školy báňské - Technické univerzitě Ostrava. (2. dubna 2024) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Právě s tímto modelem vyráběným mezi lety 1929 a 1933 se pojí historie vzniku světoznámého názvu Jawa. „Motocykl původně vyráběla německá firma Wanderer, od níž Zbrojovka inženýra Františka Janečka koupila licenci. Legendární název Jawa vznikl spojením slov Janeček a Wanderer poté, co se výroby ujali Češi,“ vysvětlil vedoucí dílny Lukáš Kudrna.

Opravovaný kus podle výrobního čísla vznikl roku 1931. Při jeho obnově ostravští strojaři doplnili chybějící části, třeba klakson, přední blatník či světla, a dlouho diskutovali i nad jeho barvou – červené lakování, s nímž se stroj dostal na dílnu, totiž neodpovídalo dobovému provedení.

Nakonec se rozhodli do povrchu dál nezasahovat. Hotová motorka zamíří ke čtyřem dříve obnoveným strojům Jawa 250, Jawa 350 SV, Indian Scout 37 a ČZ 150c do kopřivnického muzea.

V univerzitní dílně ji vystřídá anglický motocykl AJS 500 OHV z roku 1929. Pracoviště s potřebnými stroji, nářadím i dílenským nábytkem na univerzitě vzniklo v roce 2019. Studenti tam pod vedením odborníků obnovují motocykly ze sbírky sochaře Miroslava Rybičky, jenž 41 strojů věnoval kraji.

23. listopadu 2021

Autor: