Porotci prestižní soutěže si prohlédli ostravská jatka. Proměnila se v galerii

  9:18
Historická jatka, jejichž přestavba na galerii současného umění Plato se dostala do finále prestižní evropské architektonické soutěže Miese van der Rohe, si prohlédli členové mezinárodní poroty této soutěže.

Členové mezinárodní poroty evropské architektonické soutěže Miese van der Rohe před bývalými ostravskými jatkami. (20. března 2024) | foto: Magistrát města Ostravy

„Členové mezinárodní jury, kteří postupně navštíví všechny finalisty, využili možnost vidět budovu Plato v běžném provozu,“ uvedla mluvčí ostravského magistrátu Gabriela Pokorná a dodala, že porotci se rovněž setkali s autorem návrhu projektu Robertem Konieczným a jeho týmem, ředitelem městské galerie Plato Markem Pokorným, primátorem města Janem Dohnalem (ODS) a dalšími zástupci města.

„Postup mezi finalisty je událostí se značným mezinárodním přesahem. Neexistuje jiná tuzemská stavba, která by se do dnešních dnů objevila třeba jen v užším výběru ceny, natožpak v jejím finále.

Pro Ostravu jde v neposlední řadě o důkaz, že sázka na zajímavé a neotřelé architektonické projekty byla správným krokem,“ konstatoval primátor Jan Dohnal.

Ostravská jatka a kunínský kastelán mají od památkářů prestižní ceny

Bývalý primátor Tomáš Macura ocenil, že současný primátor porotce osobně přivítal. „Je to velmi důležité gesto, které budou hodnotitelé vnímat jako podporu vedení města galerii Plato a nepochybně se odrazí v šancích jatek na úspěch v závěrečném hodnocení soutěže,“ uvedl Macura na platformě X.

Jatka se otevřela v roce 1881. Jejich provoz skončil v roce 1965, pak léta chátrala. Za koupi budovy a její dvouletou přeměnu zaplatilo město téměř 345 milionů korun. Provoz v novém sídle zahájila galerie v září 2022, zaměřuje se na prezentaci současného umění.

Z jatek se stane galerie, oprava památky přijde Ostravu na 206 milionů

Součástí památkově chráněné budovy je pět výstavních sálů fungujících samostatně i při vzájemném propojení. Originální architektonické řešení galerie umožňuje otočit šest jejích stěn a otevřít ji tak ze všech stran.

V pětici finalistů soutěže v kategorii Architektura jsou kromě ostravské galerie Plato také studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu, škola Reggio v Madridu, konvent Sainte-Lucie-de-Tallano na Korsice a veřejný prostor Hage ve švédském Lundu.

Porota během března navštěvuje finalisty a výsledky soutěže, již každé dva roky pořádá Evropská unie, organizátoři vyhlásí 25. dubna. Slavnostní předání cen se pak uskuteční 14. května v Barceloně.

Jak vypadala zchátralá jatka v Ostravě před rekonstrukcí:

17. prosince 2016

Autoři: ,