NCOZ obvinila ostravského podnikatele Jana Světlíka z krácení daní

  14:22,  aktualizováno  18:30
Trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby se měl v letech 2008 až 2013 dopustit podnikatel a někdejší šéf Vítkovice Heavy Machinery Jan Světlík. Národní centrála proti organizovanému zločinu jej viní z vyvedení 200 milionů korun do Švýcarska, čímž měl zkrátit daň zhruba o 50 milionů korun.

Jan Světlík | foto: Jan ZátorskýMAFRA

Policie na případu pracovala několik let, spolu se Světlíkem stíhá dva muže českého původu, kteří v minulosti působili jako manažeři švýcarské firmy, uvedla ČT, která na případ upozornila jako první.

Jan Světlík

Podle loňského žebříčku magazínu Forbes s majetkem za čtyři miliardy korun je 98. nejbohatším Čechem. Do první stovky ho časopis řadí dlouhodobě.

Je známý především jako majitel někdejší ostravské strojírenské skupiny Vítkovice.

Dnes se angažuje ve společnosti Cylinders Holding, kde je předsedou představenstva.

Narodil se 17. srpna 1958 v Jistebníku, vystudoval Vysokou školu báňskou v Ostravě.

Ve společnosti Vítkovice (tehdy Vítkovické železárny a strojírny Klementa Gottwalda) začal pracovat v roce 1982 jako kovář-lisař.

Stojí za proměnou průmyslového areálu Dolní Vítkovice (DOV) na kulturní, společenské a vzdělávací centrum.

Peníze do Švýcarska podle televize směřovaly za fiktivní služby, švýcarská společnost je účtovala za zprostředkování prodeje výrobků Vítkovic, ale tuto činnost podle policie nedělala. Česká firma si tak snižovala daňový základ.

Jan Světlík spáchání trestného činu odmítá. „Obvinění je zcela absurdní,“ reagoval pro iDNES.cz.

Dodal, že jde o dlouhodobý tlak na jeho osobu. „Nejprve jsem byl opakovaně a dlouhodobě atakován menšinovými akcionáři, že jsme ve Vítkovicích údajně poskytli nevýhodnou půjčku Towitu. Odpověděli jsme za 12 let určitě stovky, možná tisíce dotazů na toto téma. Když byla půjčka splacena, přichází obvinění, že mělo dojít k daňovému úniku. To, že se nepotvrdila nevýhodnost transakce, zřejmě někomu vadí. Je to konstrukce, která u soudu nemůže obstát,“ upřesnil.

„Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu zahájili v uplynulých dnech trestní stíhání tří fyzických osob pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby v souvislosti s hospodařením strojírenského podniku v Moravskoslezském kraji,“ sdělil mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Trestní stíhání všech osob probíhá na svobodě. Věc dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, doplnil.

Obvinění padlo v souvislosti s více než desetiletým napojením skupiny Vítkovice Machinery Group na švýcarskou firmu Towit Machinery Trading. Vznikla v roce 2007 a od počátku byla spojena s Vítkovicemi. Koncem roku 2007 tvořila více než čtyři pětiny aktiv Towitu dlouhodobá půjčka 20,3 milionu franků právě od Světlíkových strojíren.

Příběh švýcarského zámku. Vítkovice trhají vazby se záhadnou firmou Towit

Firma byla od počátku na Vítkovicích plně závislá, nabízela především vítkovickou produkci. Většina jejích příjmů pocházela z provizí vítkovických firem. Vítkovice ji úvěrovaly. I proto Jan Světlík léta čelil spekulacím, že je jejím skrytým vlastníkem.

Podezření však Vítkovice vždy odrazily, Towit byl podle zástupců Vítkovic obchodním partnerem firmy bez kapitálového propojení. V roce 2017 se Vítkovice od Towitu odstřihly.

Autoři: ,