ANO navrhne na hejtmana Bělicu, politici z regionu Krkoškovu rezignaci vítají

  11:36,  aktualizováno  13:54
Nezbývá než odejít, je to ostuda i pro hnutí ANO. Tak reagují politici z regionu na verdikt Obvodního soudu pro Prahu 2, který uznal moravskoslezského hejtmana Jana Krkošku (ANO) vinným z účasti na zločinecké skupině. Krkoška záhy rezignoval na post ve vedení kraje, vzdal se pozice zastupitele a opustí i hnutí ANO. O dalším postupu budou v pátek jednat lídři krajské koalice, ANO navrhne na post hejtmana poslance a primátora Havířova Josefa Bělicu.

Moravskoslezský hejtman Jan Krkoška (ANO) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Krajský úřad oznámil, že v reakci na dnešní rozhodnutí soudu rezignoval hejtman Jan Krkoška na svou funkci. „Zároveň se vzdává pozice zastupitele kraje. O dalším postupu budou zítra na krajském úřadu jednat lídři koaliční ‚krajské vlády‘ – předsedové klubů hnutí ANO, ODS a TOP 09, KDU-ČSL a ČSSD,“ sdělila mluvčí kraje Nikola Birklenová.

„Jsem nešťastný z toho, co se stalo. Je to stará záležitost z roku 2009, uplynulo strašně moc let a od té doby jsem ušel kus cesty. Určitě jste k tomu pomohla vy média, protože ten hon na mě je strašný,“ prohlásil Krkoška po opuštění jednací síně. Dnes také oznámil, že vystupuje z hnutí ANO. „Nechci ale, aby celá záležitost vrhala špatné světlo na hnutí ANO a na Moravskoslezský kraj,“ vysvětlil.

Kraj bude mít třetího hejtmana za jeden rok

Moravskoslezský kraj se tak stane nechtěným rekordmanem, který jako první bude mít během jednoho čtyřletého volebního období tři hejtmany. Dokonce se tak stane v rozmezí jednoho roku.

Krkoška byl zvolen hejtmanem loni v červnu, když vystřídal předchozího dlouholetého hejtmana Ivo Vondráka. Ten post opustil poté, co v prezidentské volbě podpořil Petra Pavla, protikandidáta Andreje Babiše.

Primátor Havířova Josef Bělica (ANO).

„Lidsky je mi to líto, protože jsme osm let spolupracovali, ale politicky není možné jiné řešení. Za celou tu dobu se ani slovem nezmínil, že by měl nějaké takové problémy,“ uvedl krajský náměstek Lukáš Curylo z koaliční KDU-ČSL.

Podle něj se co nejdříve musí svolat mimořádné krajské zastupitelstvo, kde se do podzimních krajských voleb zvolí nový hejtman. „Na řadě je hnutí ANO, ať navrhnou někoho dalšího,“ uvedl Curylo.

Bělica: Je to pro mě výzva

Podle zjištění iDNES.cz hnutí ANO nabídne, aby se hejtmanem stal dosavadní krajský zastupitel, poslanec a primátor Havířova Josef Bělica. „Ano, je to pravděpodobné, nyní o všem dále jednáme. Jsem však připraven tuto výzvu přijmout,“ potvrdil Bělica.

Josef Bělica

* Narodil se 16. července 1978 v Havířově, kde dosud žije.

* Vystudoval fakulty strojní a geologicko-hornickou na VŠB-TU v Ostravě a Fakultu tělesné výchovy a sporu Univerzity Karlovy v Praze.

* Bývalý reprezentant a několikanásobný mistr ČR v karate.

* Podnikal v oblasti IT.

* Členem hnutí ANO od roku 2013, předtím v žádné straně ani hnutí.

* Primátor Havířova, poslanec, krajský zastupitel a krajský šéf ANO.

* Ženatý, tři děti.

Na dotaz iDNES.cz, jestli v případě zvolení opustí některou z funkcí poslance nebo hejtmana, Bělica řekl, že v tak překotném vývoji to ještě nemůže říci, protože o všem jedná. „Tedy zatím to nemohu ani potvrdit, ani vyvrátit,“ řekl.

Ke Krkoškovi poznamenal, že ho těší „zodpovědný politický postup“. „Přijal svou odpovědnost a odstoupil. Kdyby to takto udělal každý v této republice, bylo by to dobře,“ konstatoval.

Přiznal, že kdyby v hnutí ANO věděli o Krkoškových problémech už loni v červnu, určitě by ho na post hejtmana nenavrhli.

Bělica, který je současně krajským šéfem ANO, už má podporu i dalších krajských zastupitelů za ANO. „Předpokládalo se, že se na podzim stane naším lídrem pro krajské volby, tak je nelogické, aby na několik měsíců tuto zodpovědnou práci vzal někdo jiný,“ vysvětlil starosta Slezské Ostravy Richard Vereš.

Shodou okolností má moravskoslezské hnutí ANO tuto sobotu krajský sněm. Očekává se, že by mohl dorazit i předseda hnutí Andrej Babiš.

Volba hejtmana za začátku dubna

Do mimořádného krajského zastupitelstva přebere povinnosti hejtmana 1. náměstek Jakub Unucka (ODS). „Samozřejmě nebylo myslitelné, aby na takový čin, byť před mnoha lety, následovalo od pana Krkošky něco jiného než rezignace,“ prohlásil Unucka, který už převzal Krkoškovu písemou rezignaci.

Se svoláním zastupitelstva nebude krajská koalice otálet. „Zřejmě se sejdeme v týdnu po Velikonocích, tedy na začátku dubna,“ předeslal Unucka.

Opoziční zastupitelka Zuzana Klusová (Piráti) souhlasí, že rezignace byla jedinou myslitelnou volbou. „Je to ostuda pro pana Krkošku, pro hutí ANO i pro koalici,“ konstatovala Klusová s tím, že už když byl Krkoška loni v červnu nominován na hejtmana, tak musel vědět, že je vyšetřován, případně obviněn nebo dokonce obžalován. „A jeho jednání opravu nechápu,“ podotkla.

Vondrák: Jsem rád, že už s nimi nemám nic společného

Nyní čeká, koho dalšího hnutí ANO nominuje. „Jestli pana Bělicu, tak ho nepodpoříme, protože to je podle našeho názoru z bláta do louže,“ je přesvědčena. Vzkaz měla i pro předsedu hnutí ANO Andreje babiše. „Bylo by lepší, aby místo složek na politické oponenty lépe prověřoval své spolustraníky.“

Bývalý hejtman Ivo Vondrák nechtěl novou situaci příliš komentovat. „Hlavně cítím velkou úlevu a jsem rád, že nemusím něco takového už řešit a nemám s s těmi lidmi, co zařídili můj odchod, už nic společného,“ prohlásil a zopakoval, že kdyby měl informací o Krkoškově policejním stíhání, určitě by ho neponechal na pozici svého náměstka.

Autor: