Aplikace ukáže, kam se v Ostravě dostane vozík a kočárek

  11:24
Aplikace pomůže lidem, kteří se pohybují po Ostravě. Na webu města zjistí, které objekty jsou dostupné bezbariérově. Využijí ji lidé s invalidními vozíky, senioři i rodiče s kočárky.

ilustrační snímek | foto: DPP – Petr Hejna

Krajské město nabízí na svém mapovém portále zájemcům bezplatně k využití aplikaci, která ukazuje přístupnost více než 1 400 úřadů a dalších veřejných budov nebo třeba zastávek městské hromadné dopravy na území Ostravy.

Informace jsou užitečné zejména pro lidi odkázané na invalidní vozík. Využívají je ale také senioři se zhoršenou mobilitou nebo rodiče či prarodiče s kočárky.

Ve zmíněné mapě na webu města totiž snadno zjistí, zda je vybraný objekt bezbariérový, obtížně přístupný, či zcela nepřístupný pro návštěvníky se zhoršenou mobilitou a kočárky.

„Kromě úřadů a zastávek mapuje aplikace objekty z oblastí vzdělávání, zdravotnictví, služeb, kultury, ale i gastronomie. Přístupnost je hodnocena z více aspektů a rozděluje objekty na bezbariérové (zelená barva), částečně přístupné (oranžová, která signalizuje nutnost doprovodu) a obtížně přístupné či zcela nepřístupné (červená),“ popsala mluvčí města Gabriela Pokorná.

V mapě jsou kromě adres a detailů o vstupu do budov také informace o existenci výtahů, dostupnosti parkování či toalet. Na projektu se podílí pracovník magistrátu, který se pohybuje na vozíku, i lidé z Ostravské organizace vozíčkářů.