Nejen Liberty. Krize drtí všechny moravskoslezské hutní společnosti

  15:54
Těžké časy nyní nezažívá jen ostravská společnost Liberty, ale i ostatní hutní firmy v kraji. Některé z nich se pomalu dostávají na samou hranici existence. Například někdejší frýdecko-místecké Válcovny plechu, dnes společnost Stalprodukt, nechávají už od začátku roku část zaměstnanců nuceně doma.

Problémy začínají mít už i Třinecké železárny, donedávna hutní jistota zisku. (22. března 2024) | foto: Pavel Zubek

„Jde o zhruba třetinu zaměstnanců, kteří se v tomto střídají,“ přiblížil dopady krize v ocelářském průmyslu odborový předák společnosti Stalprodukt Luděk Lučan. „Řízeně postupujeme tak, abychom udrželi firmu životaschopnou, abychom udrželi trh, zákazníky. V minulých letech jsme měli výborné výsledky, letos budeme ve ztrátě. “

Problém kvůli nákladům i Green Dealu

Do problémů se frýdecko-místečtí valcíři dostali hlavně kvůli vysokým cenám energií a surovin, velký podíl na současné situaci však odboráři přičítají také evropskému Green Dealu a jeho dopadům na ekonomiku.

V problémech již nejsou jen mediálně známé společnosti, jako je Liberty Ostrava, ale třeba i Vítkovické slévárny, které skončily v insolvenci. A v ne právě nejlepší situaci jsou třeba i Třinecké železárny, podnik, jemuž se nedá vytýkat, že by jej jeho majitelé nepřipravovali na budoucnost.

„Fungujeme, ale jednoznačně cítíme dopady vysokých nákladů. Musíme si vydělat na očekávané investice, hlavně co se dekarbonizace týče, ale v podstatě není jak,“ konstatoval odborový předák Třineckých železáren Marcel Pielesz.

Výroba surové oceli klesá

Dodal, že hospodářský výsledek za loňský rok zatím není oficiální, ale zřejmě bude jen mírně nad nulou. „Na investice to rozhodně nebude,“ předeslal.

Obavy odborářů potvrzují i výsledky loňského roku zveřejněné Ocelářskou unií. Výroba surové oceli v České republice totiž loni klesla o 21 procent na 3,4 milionu tun, celoevropská pak o 6,3 procenta na 129 milionů tun.

„Výhled je s ohledem na zpomalení ekonomiky v Německu a dalších klíčových trzích Evropské unie nejasný,“ doplnil předseda Ocelářské unie Roman Heide.

22. února 2024

Autor: