Jeden hroch putoval z ostravské zoo do Německa, druhý opačným směrem

  9:46
Do hroší česko-německé spolupráce se pustili v ostravské zoologické zahradě. Zatímco do Ostravy přivezli samce ze zoo v Karlsruhe, tak hroch dosud žijící v Ostravě putoval do Berlína. Důvodem výměny je takzvaná chovatelská obnova krve a zachování geneticky variabilní populace hrochů v evropských zoo.

Oba hroši jsou již na místě. „Zoo si mezi sebou poskytují nejen odchovaná mláďata, ale i dospělé jedince. Přesuny zvířat většinou doporučuje koordinátor chovu příslušného druhu zvířat. Důvodem bývá například založení nového chovného páru či skupiny, obměny krve, aby nedocházelo k příbuzenskému křížení,“ uvedla mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.

Důležité to podle Novákové je zejména v případě ohrožených druhů. „U mnohých je chov v zoologických zahradách poslední nadějí na přežití druhu na Zemi,“ řekla.

Zvířata si zoologické zahrady poskytují zdarma, hradí se pouze náklady na převoz. Transport hrochů byl tentokrát atypický. Jednak se v jednom dni vyměnila dvě zvířata, jednak to bylo poprvé, co z Ostravy odcestoval dospělý samec.

„Náš samec navíc neměl k dispozici skutečnou bednu na trénink. Ten probíhal v úzkém separačním kotci v zázemí, takže pro nás byla velká neznámá, zda hroch nakonec přejde do transportní bedny. Po dvaceti minutách byl ale hroch bezpečně v bedně a jeřábem přeložen na auto. Z druhé bedny byl vypuštěn nový samec, který v pořádku a téměř okamžitě vešel do vnitřních prostor v zázemí, kde si bude nějaký čas zvykat na nové prostředí,“ řekl inspektor chovu Matěj Vrúbel.

Nového hrocha zatím dělí od samic bariéra

Návštěvníci budou moci nové zvíře spatřit v průběhu příštích týdnů.

V budoucnu by tak měla v Ostravě vzniknout skupina dvou samic a jednoho samce, díky čemuž budou zvířata podle zoo žít v sociální struktuře podobné té v přírodě.

Chov hrochů obojživelných má v ostravské zoologické zahradě dlouholetou tradicí, začal v roce 1967 dovozem šestileté samice, která v Ostravě žila až do své smrti v roce 2009. V roce 1968 k ní přibyl samec, který žil v zoo 50 let. Vlivem prudkého zhoršení zdravotního stavu musel být na konci roku 2018 uspán.

Hroch zůstal, akácie zmizela. Ostravská zoo změnila po desítkách let logo

Novou chovnou skupinu v Ostravě vytvořila samice, která byla do Ostravy dovezena v roce 2016, a samec v roce 2019. Hned v následujícím roce se páru narodilo mládě. Nyní čtyřletá samice už by sama mohla mít mláďata.

Na doporučení koordinátora programu pro hrochy obojživelné byl proto naplánován dovoz nového geneticky nepříbuzného samce z německé zoo v Karlsruhe. Ostravský samec bude mít svůj nový domov v zoologické zahradě Berlín, kde by se měl taktéž zapojit do reprodukce.

V současné době je v Evropě chováno 191 hrochů v 70 institucích. Hroch obojživelný žije v Africe na jih od Sahary. Oblasti jeho výskytu jsou však dnes ostrůvkovité. Původně se vyskytoval také po celé délce Nilu, dnes již jen na jeho horním toku. Počty hrochů v africké přírodě se odhadují až na 130 tisíc jedinců.

Autor: