Barokní zámek v Kuníně na Novojičínsku se chystá na mimořádnou sezonu. „Připomeneme si totiž dvojí kulatiny. Před dvaceti lety se zachráněný zámek zpřístupnil veřejnosti a tři staletí uplynula od příchodů Harrachů, někdejších majitelů zámeckého panství,“ předeslal kunínský kastelán Jaroslav Zezulčík. V Kuníně nezdražují, vstupné zůstává na loňských hodnotách.
Zezulčík upozornil například na květnovou výstavu s názvem Stopy rodu Habsburků na Kravařsku a pak zejména na víkend 8. a 9. června, na kdy se chystají velké oslavy dvaceti let zpřístupnění zámku, a to za přítomnosti hostů z řad šlechticů.
Prázdniny pak v Kuníně budou ve znamení úborů spojených zejména s létem. Výstava Vzhůru do plavek se zaměří na dobovou módu a představí koupání v 19. století a v první polovině století následujícího.
O dvacetikorunu na 220 korun zdražují základní vstupné do zámku v Raduni na Opavsku.
Čtyřicet let od zpřístupnění
Sezona začíná oblíbenými velikonočními prohlídkami, přičemž v dubnu bude zámek otevřený jen o víkendech a ve svátky. Zámecká oranžerie se otevře podle počasí na přelomu května a června, tam se vstupné nezvýší.
I v Raduni se mohou pyšnit výročím. „Budeme si připomínat čtyřicet let, co byl raduňský zámek zpřístupněn,“ poznamenala kastelánka Markéta Kouřilová.
Jen při speciálních příležitostech návštěvníkům ukážou novinku velikostně sice malou, ale významem poměrně velkou. „Jde o kalotové pečetidlo hraběte Jana Václava Mönnicha, který žil v letech 1752 až 1787, opravdu cenný exponát,“ konstatovala kastelánka.
Kalotová, nebo někdy také nazývaná jako otočná pečetidla měla více pečetních ploch a patří k šlechtickým raritám.
Na Opavsku stojí také známý zámek v Hradci nad Moravicí. Rovněž tam zaplatí návštěvníci o dvacet korun více. „Stalo se tak u všech památek, které spravuje Národní památkový ústav,“ upozornil kastelán Radomír Přibyla. Základní vstupné tak nově činí 220 korun.
Ve vyhledávaném zámku v Hradci nad Moravicí rovněž připravili speciální jarní akce v podobě prohlídek ve stylu knížecích Velikonoc. Současně dnes začíná výstava Lovu zdar tvořená loveckými trofejemi ze sbírek knížat Lichnovských.
Na nové prohlídkové prostory lákají v Hukvaldech na Frýdecko-Místecku. „Návštěvníci se nově dostanou do loni opraveného renesančního paláce, tam dosud neměli možnost vstoupit,“ zmínila kastelánka Kateřina Bordovská.
Hukvaldský hrad otevírá na Velký pátek a cena se zvyšuje právě o nový komentovaný prohlídkový okruh. „Tedy za vstup na hrad sto korun plus v případě zájmu třicet korun za renesanční palác,“ nastínila kastelánka.
Hrad Sovinec na Bruntálsku zdražoval minulý rok o dvacetikorunu, takže letos není podle kastelána Michala Koutného důvod cenu opět zvyšovat.
Okruh pro práčata
I tam se otevírají brány zítra. „Máme tři prohlídkové okruhy, prostě pro každého něco,“ poznamenal Koutný a doporučil například okruh pro práčata, tedy rodiny s dětmi.
Na Velikonoce nezapomněli ani tam. „Takže to znamená, že se představí šermíři, kejklíři, sokolníci i tanečnice. Rozhodně se nikdo nebude nudit,“ dodal kastelán.
Ještě v dubnu se na Sovinci budou konat sokolnické slavnosti a akce První salva spojená s netradičními prohlídkami středověkého sídla.
Na konci května jsou na programu noční prohlídky a řemeslný jarmark. Následují červnové Slavnosti pánů ze Sovince a v červenci šperkařský jarmark Sovinecký šperk. A ještě v červenci velký rytířský turnaj s názvem Na příkaz císaře.