Festival Hrady CZ míří do Hradce nad Moravicí, Kryštof přiveze malý Strahov

  16:48
Pětadvacáté narozeniny oslaví kapela Kryštof na festivalu Hrady CZ, který v pátek a v sobotu už jako Moravské hrady CZ zavítá do Hradce nad Moravicí. Kryštof se na festival vrací po šesti letech a přiveze takzvaný malý Strahov.

Na festivalu vystoupí i kapela Kryštof, která slaví 25 let. | foto:  Dan Materna, MAFRA

„Písně i show částečně vycházejí ze strahovského koncertu, což byla oslava 25 let, a tak jde o takový celkový průřez obohacený o čtyři novinky z posledního výročního alba nazvaného 25. Program je nahuštěný, ale dojde i na staré klasiky,“ zve lídr kapely Richard Krajčo. 

Součástí koncertu, kterým vyvrcholí sobotní program, budou pestrobarevné projekce přes celou scénu, strhující světelná show a řada speciálních efektů.

Krajčo při nedávném vystoupení na festivalu Colours of Ostrava ukázal, v jak skvělé formě je a že jeho show patří k nejnápaditějším. Součástí vystoupení se stane také kolo, na kterém zpěvák projíždí nad hlavami fanoušků.

„Součástí pátečního programu budou koncerty Rybiček 48, Anny K, Michala Hrůzy či Arakainu a Lucie Bílé. V sobotu se mohou fanoušci těšit kromě kapely Kryštof také na Mirai, No Name, Jelen, Harlej, Dymytry, Marpo & Troublegang nebo Wohnout a další interprety,“ uvedla Martina Reková z pořadatelského týmu.

Fotogalerie

Festival má rovněž silné regionální zastoupení. Speciální příležitost na něm dostane hned v úvodu mladá kapela Naděje z Opavy, která se stala vítězem talentové soutěže. „Do té se přihlásilo celkem šedesát kapel a hudebníků a do finále postoupily tři nejúspěšnější v každém regionu. Z nich vzešel vždy jediný vítěz, který hraje na konkrétní zastávce festivalu v rámci oficiálního pátečního programu,“ upozorňuje Reková.

Mezi dalšími pátečními účinkujícími jsou také kapely Sto zvířat, The Agony či Mydy Rabycad. V pátek večer se na pódiu uskuteční tradiční vyhlášení nejlepších karnevalových masek, vítězové mohou získat například volné vstupenky na další ročník festivalu Hrady CZ.

V sobotu se areál otevře v 10 hodin a areál mimo jiné rozezní Trautenberk, PSH, Kamil Střihavka & The Leaders! nebo Visací zámek. Z Ostravy na festival přijede stále známější zpěvačka Elis Mraz a z nedalekého Frýdku-Místku zaskočí ještě více žádaní Mirai. „Návštěvníci si Mirai mohou užít v sobotu v pravé poledne a frontman kapely Mirai Navrátil slibuje, že to bude pořádný mejdan,“ podotkla Reková.

Festival letos přichází s ekologičtějším přístupem

Kromě hudby se organizátoři zaměřili také na ekologii. „Festival k narozeninám sobě i ostatním naděluje ekologičtější přístup k životnímu prostředí. V areálech se bude třídit odpad a kelímky na pivo budou vratné,“ sdělila Reková. „Nezdá se to, ale v rámci festivalu se každý týden vyprodukuje okolo sto čtyřiceti metrů krychlových odpadu, přičemž největší část tvoří právě kelímky na pivo,“ řekl spoluorganizátor festivalu Michal Šesták. „Pokud se vše podaří zvládnout, přidáme příští rok vratné kelímky i na další nápoje,“ dodal další z organizátorů, Viktor Souček.

Samozřejmostí je i poznávací hodnota akce, protože v ceně lístku na festival je vždy vstup na konkrétní hrad zdarma. A festival myslí i na dětské návštěvníky. „Přibudou dětské koutky a aktivity, aby si atmosféru mohly užít celé rodiny. I nadále udržujeme ubytování ve stylu ‚na festival jako do hotelu‘. Návštěvníci mohou opět využít takzvaný VIP kemp s postaveným stanem, dvěma karimatkami a dvěma spacáky připravenými na okamžité přespání,“ uvedla Reková. 

Samozřejmostí jsou obchod s potravinami či úschovny kol a zavazadel i klasické stanové městečko zdarma.

Připravena bude rovněž kyvadlová autobusová doprava. Trasa povede od železniční stanice Opava východ do Hradce nad Moravicí a zpět.