Například pro indickou společnost Lumax Industries byla ostravská Vysoká škola báňská - Technická univerzita jedním z důvodů, proč se pro příchod do Ostravy rozhodla.
„Ostrava a její okolí je pro nás klíčovým místem pro hledání nových talentů v oboru automobilového osvětlení. Je tady skvělá a uznávaná technická univerzita, se kterou plánujeme navázat bližší spolupráci, například v oblasti zadávání diplomových prací nebo stáží pro studenty,“ konstatovala při slavnostním zahájení provozu nového vývojového centra personalistka firmy Zuzana Vitamvásová.
Tím druhým důvodem a s vysokou pravděpodobností ne o mnoho menším byla bezesporu osoba Todda C. Morgana, dlouholetého šéfa vývoje novojičínské společnosti Varroc Lighting Systems. Právě on se podobné funkce ujímá i v novém vývojovém centru.
„Pro Českou republiku a Ostravu hovořilo hned několik věcí. Je zde vysoce vzdělaná pracovní síla, české univerzity se hodně zaměřují na automobilový průmysl, navíc je Česká republika po Slovensku druhou nejlepší zemí na světě, co se týká počtu automobilů vyrobených na obyvatele a s tím související velký počet firem, které se v automotive pohybují,“ vysvětlil Todd C. Morgan.
Urychlení inovací v Indii
Společnost Lumax Industries se totiž v Ostravě chystá vyvíjet osvětlení automobilů pro indický trh, případně pro něj upravovat stávající evropské výrobky. Spolupracuje s tuzemským automobilovým hegemonem, mladoboleslavskou automobilkou Škoda.
„Obecně platí, že v automobilovém průmyslu se nové a inovativní technologie zavádějí nejprve v Evropě, poté se dostávají na ostatní světové trhy. Prostřednictvím Ostravy chceme urychlit zavádění inovací v Indii,“ přiblížil hlavní důvod vzniku centra Vineet Sahni, výkonný ředitel společnosti Lumax Industries. „V Indii spolupracují výrobci s konstrukčními centry v Evropě, takže naše české centrum bude vstupní branou, která jim pomůže v komunikaci a v urychlení vývojového procesu vozidel.“
Už od roku 2014 působí v průmyslové zóně v Hrabové vývojové centrum Vitesco Technologies, kde v současnosti pracuje přes 270 lidí. Středisko se v posledních dnech mimořádně rozrostlo, kapacitu laboratoří v podstatě zdvojnásobilo.
„Už jsme se neměli kam rozšiřovat, proto jsme postavili nové laboratoře i s přístroji, které jsme doposud neměli,“ konstatoval při otevření nových laboratoří Jiří Linhart, ředitel vývojového centra Vitesco Technologies.
Reakce na elektromobilitu
I společnost Vitesco při svém rozšiřování sází na absolventy místních univerzit.
„Musím vyzdvihnout spolupráci s VŠB, kde už několik let pořádáme akreditované kurzy, jejichž studenti se u nás často uplatňují i po skončení studia. Studenti si u nás mohou osahat laboratorní techniku, vyzkoušet přístroje, které využíváme, my na druhou stranu můžeme zjistit, nakolik je naše práce zajímá, zda je můžeme oslovit,“ doplnil Jiří Linhart.
Ne všichni zaměstnanci se ale dají získat mezi absolventy VŠB. Ve Vitescu tak pracují lidé celkem sedmi národností. Vedle Slováků, Poláků, nebo Němců třeba i Indové nebo Brazilec.
Zatímco se společnost Lumax Industries chce zaměřit na vývoj osvětlení automobilů, ve Vitescu chtějí reagovat hlavně na bouřlivý rozvoj elektromobility. „Elektrická auta mají oproti spalovacím vozům až čtyřikrát více senzorů, které testujeme. O to více máme práce,“ dokončil ředitel vývojového centra.