Obnova jezer je po třech letech u konce, přišla stát na stamiliony

  16:58
Milovníky vody a vodních sportů už tuto sezonu u Hlučínského ani u opavského Stříbrného jezera neomezí stavební práce. Obě vodní plochy vzniklé po těžbě kamene mají za sebou rozsáhlou revitalizaci.

Po třech letech je obnova, na kterou obě lokality čekaly dlouhá léta, u konce. „Povedlo se propojit dvě odpočinkové zóny - Stříbrné jezero a Městské sady, a vznikl tak obrovský prostor pro sportování i relaxaci a odpočinek. Vždycky to byla a bude oblíbená lokalita Opavanů,“ konstatoval ministr financí Zbyněk Stanjura při kontrolní prohlídce hotové obnovy Stříbrného jezera v Opavě.

Investorem, stejně jako v případě Hlučínského jezera, bylo právě ministerstvo financí. Obnova Stříbrné jezero neboli takzvaný Sádrák, pozůstatek těžby sádrovce v Opavě, proměnila v moderní rekreační místo.

Kromě zpevnění břehů a dalších terénních a krajinářských úprav projekt zahrnoval i vybudování potřebných rozvodů, komunikací, parkovišť, dětského světa, podchodu pod silnicí či nové lávky přes řeku Opavu, jež jezero spojila s Městskými sady.

Obnovu Stříbrného jezera ztěžují štoly, stavbaři bojují s propady šachet

Celkové náklady činily 140 milionů korun bez DPH a zčásti, 24 miliony, se podílela i Opava. Město zaplatilo 40 procent z ceny spojující lávky, protože přímo nesouvisela s revitalizací zatopeného sádrovcového dolu, ale má jen rekreační funkci. Zároveň se Opava podílela i na vlastní obnově jezera, kterou mimo jiné zkomplikovalo a cenu navýšilo zvednutí vodní hladiny a nutnost vybudování přepouštěcího kanálu do řeky Opavy.

Opava teď dobuduje zázemí. „Bude tady šatna, převlékárny, sprcha a skříňky, kde si lidé uloží věci, aby si mohli jít zaplavat. Připravujeme také výmalbu podchodu pod silnicí. Tu řešíme s Kurtem Gebauerem, který by nám tady mohl nechat svoje dílo, anebo vyzveme mladé umělce,“ sdělil primátor Opavy Tomáš Navrátil s tím, že do budoucna se i na vzdálenějších březích objeví další místa pro rekreaci. Jezero už lidé mohou využívat.

Jezero má nový záliv

Od 16. června se lidem otevře také Hlučínské jezero. Rozsáhlá obnova vyřešila protipovodňovou ochranu území. Zahrnovala obnovu vodohospodářských zařízení jako výpustě či hráze, obnovu mostů a vznik lávek, úpravu souvisejících toků, zpevnění břehů i krajinné a sadové úpravy.

Projekt přišel na 644 milionů bez DPH. „Díky prokopání druhého oka vznikl krásný záliv se dvěma oblázkovými plážemi v autokempu na hranici katastrů Kozmic a Hlučína. Novinkou letošní sezony je zábradlí do vody, v každém zálivu jedno,“ nastínil ředitel městské příspěvkové organizace Sport a kultura Hlučín Martin Nováček.

Po pauze se otevře Hlučínské jezero, dražší budou permanentky a víkendy

Na tuto první etapu Hlučínského jezera, jež vzniklo zatopením bývalé štěrkovny, by měla navázat další, která vylepší okolí jezera pro rekreační účely. Odhaduje se na 400 milionů korun. Jisté však ještě není financování. „Nepředpokládáme financování z programu revitalizace ministerstva financí, čili náhrady škod na životním prostředí vzniklých hornickou činností,“ konstatovala Monika Zbořilová z ministerstva financí.

Ministr Stanjura situaci přirovnal k opavské lávce. „V Opavě muselo město spolufinancovat lávku, protože ji velmi těžko dáte do přímé souvislosti s revitalizací po důlní činnosti. Podobné je to v Hlučíně,“ konstatoval, avšak s tím, že dokončení obnovy Hlučínského jezera je prioritou a záleží i na tom, kolik peněz v programu revitalizace zůstane, a na rozhodnutí vlády.

Rekonstrukce Hlučínského jezera pokračuje, skončí až na konci roku

Peníze na dokončenou obnovu jezer pocházejí z revitalizačního programu ve prospěch regionů zasažených hornickou činností. Pro Moravskoslezský kraj bylo vyčleněno 21 miliard korun, proinvestováno je 14 miliard. Peníze pocházejí ze zvláštních účtů privatizace vedených odděleně od státního rozpočtu.