Hlučín nuceně obnovil územní plán, restituentka chce dále bojovat

  16:40
Hlučín na Opavsku má opět územní plán. Poté, co krajský soud některé jeho části zrušil, schválili zastupitelé novou podobu dokumentu, která je stejná jako ta původní. Soudem zrušené části jsou zpět v celém rozsahu, jen s doplněním textové části.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

„Soud nerozporoval, že by v dané oblasti nemohlo být to, co jsme schválili v roce 2017. Pouze to zrušil z důvodu nedostatečného zdůvodnění a vypořádávání námitek,“ uvedl na jednání zastupitelů starosta Pavel Paschek.

Městský architekt Jan Richter doplnil, že tak město ušetří čas a peníze. „Jakákoliv jiná změna bude znamenat, že územní plán nelze pořídit ve zkráceném řízení. Půjde o delší a finančně nákladnější proces,“ řekl.

Krajský soud části územního plánu zrušil na základě žaloby občanky Claudie Ondrušové. Ta v restituci získala zpět zemědělské pozemky po rodičích a v hospodářské tradici rodiny chce pokračovat. Pozemky však v 90. letech změnily status na veřejnou zeleň a biokoridor, což užívání znemožňuje. Soud na její podnět zrušil i některé další části územního plánu.

Opozice na jednání navrhovala zapracovat požadavky Claudie Ondrušové, v hlasování však neuspěla.

Opozice s výsledkem nesouhlasí

„Paní Ondrušová své požadavky podala několikrát a vždy jí bylo řečeno, že to není možné. A nám, když jsme o územním plánu rozhodovali, bylo řečeno totéž. A najednou vidíme, že to tak není. Že existují možnosti úpravy, aby se vyhovělo paní Ondrušové a biokoridor byl zachován,“ vysvětlila návrh opoziční zastupitelka Blanka Kotrlová.

Pro původní znění územního plánu se vyslovilo dvanáct z přítomných devatenácti zastupitelů. Ondrušová chce v boji pokračovat. „Argumenty nikoho nezajímají. To, že jsem se obrátila k soudu, byl zoufalý krok, aby se mnou vůbec někdo jednal. Budu hledat právní ochranu, dokud mi bude bezdůvodně bráněno pozemky řádně využívat,“ konstatovala Claudia Ondrušová.