iDNES.cz

Těšín chce zlepšit vzhled domů, majitelům však nabízí statisíce marně

  16:56
Českotěšínská Hlavní třída, která je branou do Polska, dlouhodobě postrádá reprezentativní vzhled. Zástupci Českého Těšína proto nabízejí majitelům tamních provozoven statisíce korun, aby to napravili. Ne všichni ale mají zájem o změnu.

Pro rok 2020 nabízí město ze dvou dotačních programů 200 a 300 tisíc korun na výměny nepůvodních výloh, vstupních dveří, oplocení a fasád provozoven či na záchranu historických prvků.

Fotogalerie

Dotaci mohou dostat majitelé budov v celé tamní památkové zóně. Hlavní třída je v jejím centru a problém této ulice je ze všech nejpalčivější.

„Cílem dotačních programů je změna vzhledu provozoven a návrat k jejich podobě z dochovaných historických pramenů,“ uvedl místostarosta Českého Těšína Tomáš Pavelek.

Nejen zástupci města, ale i obyvatelé Českého Těšína vzhled Hlavní třídy dlouhodobě kritizují. V posledních letech trpí rozšiřováním různých bister a asijských prodejen levného alkoholu a oblečení.

„Je to ostuda. Vypadá to tam jako v čínské čtvrti,“ řekl před časem obyvatel města Jan Swienczek.

Podle Pavelka, který se s některými majiteli provozoven před nedávnem sešel, je ale problém v tom, že nemovitosti na Hlavní třídě získali lidé, kteří nejeví o jejich rozkvět zájem.

„Mezi nimi je i několik vietnamských vlastníků, s nimiž jsou jednání komplikovaná. Největší bariéra je kulturní a jazyková. Kulturní v tom, že měnit styl prodeje by pro ně znamenalo vyčlenit se z komunity, a u jazykové narážíme na potřebu mít po ruce lidi, kteří by jim mnoho z našich požadavků předávali,“ přiznal Pavelek.

Majiteli některých nemovitostí nebo jejich částí v památkové zóně jsou i bývalí aktivní komunální politici, sourozenci Sznapkovi. Ani u nich město zřejmě nepochodí.

„Nad využitím dotace nepřemýšlím. Dvě stě tisíc, to je tak na část nové fasády. Město se těmito akcemi snaží maskovat to, že dlouhodobě pro Hlavní třídu nic nedělá,“ uvedl Jindřich Sznapka.

S vkusnými výlohami pomáhají i středoškoláci

Místostarosta ale mezi majiteli nemovitostí našel podle svých slov i takové, kteří prosazují změnu vzhledu. „A na jejich provozovnách je to už i vidět,“ podotkl.

Zástupci města zapojili do snahy zkrášlit centrum i studenty Střední školy Albrechtovy v Českém Těšíně.

„Studenti oboru aranžér absolvovali seminář a po něm škola předložila grafické návrhy památkáři odboru územního rozvoje. Rada města pak schválila dotaci ve výši 12 a půl tisíce korun na úpravu výloh provozoven, jejichž zástupci o to projevili zájem,“ dodal Pavelek.

Podle ředitele tamní školy už studenti upravili pět výkladních skříní u čtyř provozoven. „Obdržené peníze, které jsme získali, padly na materiál, jako jsou barvy, štětce a další potřeby. Byla to cenná zkušenost pro naše studenty,“ informoval Pavel Cieslar.

Autor:
zpět na článek