Moravskoslezským hejtmanem se stal Bělica, opozice kritizuje kumulaci funkcí

  9:44,  aktualizováno  11:19
Krajští zastupitelé na mimořádném jednání zvolili novým moravskoslezským hejtmanem pětačtyřicetiletého Josefa Bělicu (ANO), který je současně primátorem sedmdesátitisícového Havířova a poslancem. Nahradil Jana Krkošku (ANO), jenž rezignoval po odsouzení za někdejší uplácení lékařů.

Z 56 přítomných zastupitelů bylo pro Bělicu 36, proti 16 a hlasování se zdrželi čtyři zastupitelé.

Kumulaci funkcí kritizovala opozice. Piráti navrhli, aby se novým hejtmanem stal první náměstek Jakub Unucka (ODS), který řekl, že si nominace váží, ale musí ji odmítnout. Bělica zastupitelům řekl, že funkci primátora chce opustit, ale neučiní tak hned, protože nechce, aby město bylo jeho jednáním poškozeno.

Na otázku opozice, jak konkrétně dlouho zůstane Bělica hejtmanem i primátorem, odpověděl jen tím, že ani on nezná přesný termín.

„Už nebudu primátorem. Někdy brzy“

„Říkal jsem už asi pětkrát. Neumím si představit, že bych dlouhodobě vykonával dvě exekutivní pozice, takže pozici primátora v Havířově opustím. Opustím ji v okamžiku, kdy si budu jistý, že všechny projekty, které tam jsou nastartované, budou dále pokračovat. Myslím si, že to nebude trvat dlouho,“ odpověděl Bělica novinářům.

Na dotaz iDNES.cz, jestli může vyloučit, že ve funkci primátora vydrží až do podzimních voleb, odpověděl, že opravdu neumí stanovit termín, kdy z této pozice odstoupí.

Bělicu v tomto ohledu kritizovala například zastupitelka Zuzana Klusová (Piráti). „Je to pro nás naprosto nepochopitelné. Přitom ve stanovách hnutí ANO je, že jsou proti kumulaci funkcí,“ poukázala.

Nesouhlasná stanoviska připojili například i Marek Vysocký (nezařazený, dříve SPD) a David Dudzik (ČSSD – Česká suverenita sociální demokracie). Podivovali se také například, proč se hejtmanem nestal některý ze současných náměstků za hnutí ANO.

„Pro současnou koalici to je nejjednodušší a nejpohodlnější řešení,“ konstatoval někdejší hejtman Ivo Vondrák (Otevření a konstruktivní).

Zastupitelé za hnutí ANO Bělicu hájili a výroky opozice označovali za zahájení kampaně před podzimními krajskými volbami. „Jsme rádi, že koaliční partneři umějí dodržet slovo,“ poukázal starosta Nového Jičína a nový krajský šéf ANO Stanislav Kopecký na koaliční dohodu.

Poslanec Igor Hendrych z Opavy zase zmínil, že se Bělica spoluúčastnil příprav všeho podstatného, co kraj nyní řeší. Tomu oponoval exhejtman Vondrák. „Pan Bělica se na přípravách žádného ze strategických plánů kraje neúčastnil,“ prohlásil.

To pak na tiskové konferenci rozporoval krajský náměstek Lukáš Curylo. „Nechápu, jak někdo po šesti letech ve vedení kraje může tvrdit, že se pan Bělica ničeho neúčastnil. Vždyť například pomáhal připravovat volební programy kraje,“ říkal.

Bělica považuje za důležité, aby kraj pokračoval ve strategických transformačních projektech a aktuálně řešil situaci v ostravské huti Liberty. Za nanejvýš zásadní pak označil nový návrh na rozpočtové určení daní, který je k Moravskoslezskému kraji nepříznivý. „Můžeme ročně přijít až o šest set milionů korun, to je nepřijatelné,“ tvrdí.

Třetí hejtman za rok

Od vzniku krajů v roce 2000 jde o šestého hejtmana Moravskoslezského kraje, avšak už třetího během jednoho roku, čímž region drží neslavný tuzemský primát.

Loni v červnu totiž odstoupil dlouholetý hejtman Ivo Vondrák, když se ve zlém rozešel s hnutím ANO a předešel tak svému odvolání. V lednu při prezidentských volbách podpořil kandidáta Petra Pavla proti tehdy svému šéfovi hnutí Andreji Babišovi. A stejně jako primátor Ostravy Tomáš Macura upadl ve stranickou nemilost.

Hejtmani MSK

2000 – 2008 Evžen Tošenovský (ODS)
2008 – 2012 Jaroslav Palas (ČSSD)
2012 – 2016 Miroslav Novák (ČSSD)
2016 – 2023 Ivo Vondrák (ANO)
2023 – 2024 Jan Krkoška (ANO)
2024 Josef Bělica (ANO)

Vystřídal ho dosavadní krajský náměstek pro cestovní ruch a regionální rozvoj Josef Krkoška (ANO), jenže ten ve funkci vydržel jen devět měsíců a třináct dnů. Krkoška byl Obvodním soudem pro Prahu 2 odsouzen k peněžitému trestu 200 tisíc korun za to, že v letech 2009 až 2012 uplácel lékaře, aby předepisovali léky od farmaceutické firmy, ve které tehdy pracoval.

Krkoška rezignoval na všechny volené funkce a během několika dnů zmizel z politiky.

Od 21. března hejtmana zastupoval 1. náměstek hejtmana Jakub Unucka (ODS), ale jen do dnešního mimořádného zastupitelstva.

Bývalý karatista

Krajská koalice ANO, ODS s podporou TOP 09, KDU-ČSL a SOCDEM, kteří mají v 65členném zastupitelstvu pohodlnou většinu 41 hlasů, se dohodla na Bělicovi jako příštím hejtmanovi. Ten už stačil na krajském sněmu ANO opustit pozici krajského šéfa hnutí a současně se stal lídrem kandidátky pro podzimní krajské volby.

Josef Bělica se narodil se 16. července 1978 v Havířově, kde dosud žije. Vystudoval fakulty strojní a geologicko-hornickou na VŠB-TU v Ostravě a Fakultu tělesné výchovy a sporu Univerzity Karlovy v Praze. Je bývalým reprezentantem a několikanásobným mistrem republiky v karate.

Před politickou dráhou podnikal v oblasti IT. Členem hnutí ANO je od roku 2013, předtím se v žádné straně ani hnutí neangažoval. Dosud je primátorem Havířova a poslancem. Bělica je ženatý a má tři děti.

Autor: