Městské byty v Havířově podraží, noví nájemníci připlatí skoro třetinu

  9:14
Na 75 korun za metr čtvereční stoupne od 1. července nájemné v městských bytech v Havířově. Jeho současná průměrná výše se pohybuje okolo 53 korun za metr čtvereční. Město to zdůvodňuje chystanými stamilionovými investicemi do bytového fondu.

(ilustrační snímek) | foto: Jan Daněk, iDNES.cz

Novou cenu budou od 1. července platit hlavně noví nájemníci, lidé s platnými nájmy na dobu neurčitou budou tuto částku platit od roku 2023, tedy až po dalších obecních volbách.

„Tito nájemci budou po dobu příštích čtyř let chráněni před jakoukoliv úpravou nájemného a po tuto dobu budou platit nejvýše 65 korun za metr čtvereční,“ řekla mluvčí Havířova Jana Kriš. 

Kdo nebude se změnou souhlasit, může platit i komerční nájem. Nájemníci v bytech nižší kategorie mohou od července získat slevu na nájemném. 

Všechny peníze z navýšených nájmů chce město investovat do oprav bytů a domů ve svém majetku.

„Neodkladně je třeba opravit zejména nevyhovující výtahy a provést generální opravy elektroinstalací. Nadále pak bude pokračovat zateplování a celkové sanace domů, aby jejich provoz byl nejen úsporný, ale také uživatelsky maximálně komfortní, a to funkčně i esteticky,“ uvedla mediální zástupkyně Městské realitní agentury Simona Součková. 

Jen do výměny výtahů v městských domech chtějí havířovští investovat téměř dvě stě milionů korun. 

„Z celkového počtu 190 potřebuje opravu 139 výtahů, které byly vyrobeny v 70. a na začátku 80. let. Když budeme vycházet z průměrné ceny výtahu v jednom domě ve výši 1,3 milionu korun, bude na výměnu potřeba 180,7 milionu,“ vysvětlili primátor města Josef Bělica. 

Na opravy si město půjčí 200 milionů, aby s opravami mohlo začít v co nejkratší době. 

„Havířov však úvěrem na opravy domů a bytů nehodlá zatěžovat městský rozpočet na úkor rozvoje v jiných oblastech, proto bude úvěr splácen výlučně z vybraného nájemného,“ dodala mluvčí města Jana Kriš.

Autoři: ,