Bruselský skvost v Havířově přišel o prosklenou fasádu i ikonické hodiny

  18:56
Havířovská výpravní budova v bruselském stylu z 60. let minulého století přišla o své dominanty – prosklenou fasádu a ikonické hodiny. Významný okamžik zachytila v časosběrném videu Správa železnic, která v místě provádí zásadní rekonstrukci.

Správa železnic bude budovu, která se otevřela v roce 1969, nově pronajímat městu. Nebude už sloužit původnímu účelu. Vzniknout by v ní mohlo například hřiště, squashové kurty, horolezecké stěna, kavárna či sociální zařízení.

Tomu předcházejí nutné opravy. A to i již zmíněné prosklené fasády či hodin.

„Nesplňují tepelně-izolační parametry jednadvacátého století. Nové zasklení bude instalováno na konci prázdnin, zároveň bude vytvořena replika ikonických hodin,“ uvedli zástupci Správy železnic.

Cestujícím ve stanici Havířov slouží k odbavení nové prostory, které vznikly v dosavadní provozně-administrativní části. Veřejnosti již byly zpřístupněny.

„Nový odbavovací prostor vznikl odborným vybouráním stávajících konstrukcí, což ve výsledku umožnilo vytvořit zcela novou dimenzi tohoto nepříliš velkého prostoru. Díky tomu je hala vzdušná a navozuje pocit volnosti,“ říká generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

S červencovým dokončením první etapy prací byl zřízen provizorní přístup cestujících na jednotlivá nástupiště.

„Vzhledem k tomu, že město Havířov souběžně provádí přestavbu autobusového terminálu, je trasa provizorního přístupu vedena od zastávek autobusů kolem výškového obytného domu ke stávajícímu staveništi a odtud podél kolejí k výpravní budově,“ podotkla mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová.

Rekonstrukce havířovského nádraží začala loni v květnu, s jejím ukončením se počítá v květnu příštího roku. Celkové náklady dosahují 157 milionů korun.

Autoři: ,