iDNES.cz

Heřmanická halda je „čistá“, vyplývá z měření zdravotního ústavu

  8:32
Mimořádné měření na haldě Heřmanice i v obydlené části Ostravy-Heřmanic podle státního podniku Diamo ukázalo, že sanace odvalu vzduch škodlivinami nezatěžuje. Výsledky se shodují s výstupy pravidelného monitoringu ovzduší. Prokázaly nadlimitní množství benzo(a)pyrenu, to však odborníci připisují bezvětří.

Separační komplex pro zpracování těžebního odpadu, odvalu Heřmanice. (21.7.2017) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Přestože se na lokalitě pravidelně monitorují škodliviny, zadali jsme u odborné instituce mimořádné čtyřiadvacetihodinové měření kvality ovzduší v blízkém obydleném místě a také přímo na našem pracovišti na odvale,“ popsal Petr Kříž, ředitel odštěpného závodu Odra podniku Diamo. Firma chtěla prověřit spekulace o vlivu sanace heřmanické haldy na životní prostředí i na zdraví. „Nic z toho se nepotvrdilo,“ dodal Kříž.

Měření uskutečnil zdravotní ústav v srpnu v rezidenční oblasti v zóně možného ovlivnění odvalem. Ve stejném termínu se rovněž konaly odběry na měřicích stanicích v Radvanicích a Mariánských Horách. Sledovaly se polycyklické aromatické uhlovodíky, těkavé organické látky, prach, oxid uhelnatý a oxid siřičitý.

„Naměřené koncentrace nepřekročily zákonné limity, případně průměrné hodnoty v Ostravě. Pouze v případě benzo(a)pyrenu byl limit překročen, hodnoty však byly srovnatelné nebo nižší než na dvou stanicích v Radvanicích a připisují se bezvětří, které bývá obvykle příčinou zvýšených koncentrací sledovaných škodlivin,“ uvedla Lucie Hellebrandová, vedoucí Centra hygienických laboratoří zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě. 

Měření přímo na haldě potvrdilo, že nedochází k překračování přípustných expozičních limitů.

Východní a jihovýchodní část odvalu Heřmanice už má rekultivaci pod taktovkou státního podniku Diamo za sebou, termicky aktivní plochy jsou pryč. Sanace pokračuje podle plánu.

„Rozhodli jsme se dosavadní monitoring ještě zintenzivnit. Naším zájmem je pokračovat v sanaci odvalu s co nejmenším vlivem na okolí a postupně zabezpečit odval před termickými jevy, aby v budoucnu mohla být tato lokalita smysluplně využita,“ konstatoval Jiří Jež, ředitel Diama.

Odvaly či haldy tvoří nevyužitelné hlušiny z hlubinné těžby uhlí a patří mezi největší ekologické zátěže v kraji. Každý odval je unikátním souborem přírodnin, prohořívají i desítky let. Halda Heřmanice je nejrozsáhlejším hořícím odvalem na Ostravsku. Areál zabírá 103 hektary a objem uloženého materiálu se odhaduje na 30 milionů tun.

zpět na článek