Státní podnik dostal tři měsíce na řešení hořící haldy na okraji Ostravy

  12:16
Už podruhé se tento týden oficiálně sešli členové ministerské komise k problémové situaci na heřmanické haldě. Ti zastupují celkem devět různých úřadů, včetně ministerstva průmyslu a obchodu, které mají k problému co říct.

Halda s prohořívající hlušinou, uhlím a kaly v Heřmanicích na okraji Ostravy. (21. února 2024) | foto: Darek Štalmach, MF DNES

Zatímco první schůzka na začátku března byla spíše seznamovací, nyní se už rozdávala konkrétní zadání.

„Z jednání meziresortní komise vyplynul pro Diamo úkol připravit do 20. června detaily technického řešení sanace heřmanické haldy,“ přiblížil Tomáš Indrei, mluvčí státního podniku Diamo. „A to včetně časové náročnosti, dopadu na životní prostředí a také finančních nákladů.“

Jak konkrétně bude případná verze sanace vypadat, zatím jasné není. A známy nejsou ani konkrétní výstupy České inspekce životního prostředí, která situaci na haldě monitoruje.

„V tuto chvíli je potřeba zdůraznit, že neexistuje jednoduché univerzální sanační řešení. A to jednak kvůli specifičnosti heřmanického odvalu, kde je uložená skládka chemických odpadů, ale také kvůli změnám vlastnické struktury v lokalitě,“ doplnil mluvčí Indrei.

ANALÝZA: Doutnající halda na okraji Ostravy začíná prohořívat do politiky

Heřmanická halda hoří od devadesátých let minulého století, problém se však začal řešit až v posledních letech. A navrhované řešení, rozebrání hořící haldy, snížení její výšky a přesun uhašeného materiálu na nové úložiště, se zadrhlo mimo jiné na majetkových poměrech odvalu, kam svou hlušinu v minulosti vyváželo hned několik ostravských dolů.

Na problémy spojené se situací na haldě a jejich řešení – či spíše neřešení – před časem upozornilo několik soukromých firem, jež se v prostoru haldy obchodně i majetkově pohybují.

Vyčítají Diamu neřešení situace, pomalé kroky i další problémy. Zástupci Diama jejich výhrady odmítají s tím, že jsou motivovány zájmem o finanční využití situace v prostoru odvalu, a to hlavně ze strany majitele pozemků.

Autor: