iDNES.cz

Muž choval hady v přepravkách bez vyhřívání a vody, z bytu se linul zápach

  9:02
Z týrání zvířat obvinili policisté muže z Havířova. V bytě choval hady, pavouky a hlodavce v nevhodných podmínkách. Některá zvířata museli veterináři utratit.

Někteří hadi žili jen v plastových bedýnkách. | foto: Policie ČR

Lidé z jednoho z havířovských domů zavolali letos v březnu na policii, protože cítili z bytu jejich souseda silný zápach. Muže také dlouho neviděli, báli se tak o jeho život.

Když ale policisté s pomocí hasičů bytu otevřeli, zjistili, že příčinou zápachu jsou zvířata chovaná v nevhodných podmínkách.

„V místnostech jsme nalezli v plastových přepravkách více než deset hadů, z nichž jeden byl jedovatý. Byli tam také potkani a pavouci,“ uvedla policejní mluvčí Daniela Vlčková.

Zvířata žila v nevhodných podmínkách. Jeden dospělý had a dvě mláďata uhynuli. „Plastové krabice nebyly přizpůsobené velikosti zvířat. V mnohých bednách chyběla podestýlka, nebo byla promísená s již hnijícím trusem a svlečkami. Hadi neměli přístup k vodě, neměli v přepravkách ani vyhřívání,“ doplnila mluvčí.

Ve špatných podmínkách choval pětadvacetiletý muž i pavouky a hlodavce. „Zvířata byla dehydrovaná a apatická. Jevila známky vyčerpání. To potvrdil i přivolaný herpetolog, který přeživším hadům zajistil lepší umístění. Do odborné péče jsme předali i pavouky,“ uvedla Vlčková.

Potkani byli v tak vážném stavu, že je museli veterináři utratit. „Nájemce bytu řekl, že některá zvířata byla jeho, některá chtěl darovat kamarádům. Přiznal, že pro chov jedovatého hada neměl povolení, neměl ale dojem, že by se o zvířata špatně staral,“ řekla policejní mluvčí.

Posudky odborníků ale potvrdily, že zvířata žila v naprosto nevyhovujících podmínkách, které vedly v některých případech k úhynu, nebo nutnosti jejich utracení. „Kriminalisté obvinili muže ze zločinu týrání zvířat, hrozí mu až pět let vězení,“ uzavřela Vlčková.

Autor:
zpět na článek