Ostravská galerie v létě láká na interaktivní exponáty i umění pro děti

  16:52
Hned třemi výstavami naráz zahájila letní sezonu Galerie výtvarného umění v Ostravě. Návštěvníci se mohou těšit jak na klasické, tak současné umění, které zaujme nejen dospělé, ale i děti.

Hned třemi výstavami zahájila letní sezonu Galerie výtvarného umění Ostrava. Jedna z nich je určena i dětem. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

První z výstav představuje tvorbu multimediální umělkyně Adély Matasové a nese název Mezičas.

„Jejím hlavním tématem je pohyb a dynamika. K vidění jsou díla, která autorka tvořila od 70. let minulého století až do roku 2019,“ uvedl kurátor výstavy Michal Koleček. „Zajímavé jsou například exponáty, které reagují na pohyb diváka, když okolo nich projde. Tímto způsobem s ním komunikují. Další díla pak zachycují pohyb samotné autorky, který hrál roli při jejich vzniku,“ sdělil.

Druhá výstava Čarodějná laboratoř Antonína Procházky je průřezem tvorbou tohoto umělce. „Zaměřuje se také na jeho pobyt v Ostravě, kde strávil téměř jedenáct let. V té době vytvořil velice osobitá kubistická díla,“ přiblížila kurátorka výstavy Renata Skřebská. „Součástí je i videoprojekce s detailními záběry jeho děl a deníku,“ doplnila.

Třetí expozice s názvem Bylo, nebylo je určena hlavně dětem a jejich doprovodu. „Vystavili jsme jedenáct různorodých děl z našich sbírek. Ke každému z nich se váže jedno stanoviště, kde si děti mohou vyzkoušet nejrůznější umělecké techniky,“ popsala kurátorka výstavy Jana Sedláková. „Děti mohou reagovat na zvukové i vizuální vjemy a své výtvory si mohou odnést domů na památku,“ dodala.

Autor: