Grossmannovu vilu opravili do původní podoby, v dubnu se otevře návštěvníkům

  16:16
Rekonstrukce reprezentativní ostravské Grossmannovy vily skončila. Návštěvníci si budou moci prohlédnout její interiér již v prvním dubnovém týdnu. Rodinnou vilu se sídlem vlastní společnosti si nechal v centru Ostravy postavit přesně před sto lety ostravský stavitel a architekt František Grossmann.

Tisk tehdy stavbu nazval pohádkovým palácem. „Vila přitahovala pozornost přepychovým provedením i neobvyklým stavebním řešením. To vše jsme se rozhodli obnovit a vytvořit tak v Ostravě další památkové místo, které k nám přitáhne turisty,“ uvedl primátor Ostravy Jan Dohnal.

Rekonstrukce za více než 130 milionů začala na sklonku roku 2021. Velmi rychle se ale zjistilo, že objekt je v mnohem horším stavu, než se předpokládalo.

„Bylo tu provedeno mnoho stavebních změn poté, co první majitelé přímo ve vile tragicky zahynuli. Byly tu byty, později mateřská škola a nakonec zůstal dům desítky let nevyužit a téměř všechen dřevěný interiér napadla dřevomorka,“ jmenoval architekt stavby Daniel Vaněk.

Grossmannova vila stojí u ulice 28. října v sousedství krajského úřadu.

Grossmannova vila stojí u ulice 28. října v sousedství krajského úřadu.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

„Protože jsme chtěli vrátit vile podobu z roku 1924, obnovili jsme vitráže, dřevěné podlahy i nábytek, který tu byl z velké části vestavěn přímo do interiéru. Znovu jsme postavili dominantní schodiště v centrální hale a pořídili co možná nejpřesnější repliky tapet a výzdoby,“ dodal.

Původní podobu získala zpět i zahrada s exotickými dřevinami, sochami a kašnou. „Z dobových fotografií jsme věděli, co tu rostlo. Kde stály sochy a kde altán, pergola či kašna. Pokud to jen trochu šlo, vrátili jsme je na jejich místa,“ poznamenal Vaněk.

První návštěvníci se mohou projít zahradou i interiérem 4. dubna. Průvodce je při prohlídce seznámí jak s historií vily, tak s pohnutým osudem jejího stavitele.

Stav zchátralé Grossmannovy vily v roce 2017:

13. ledna 2017