iDNES.cz

Prošlé pečivo, sýry i maso míří z hnědých popelnic do bioplynek

  8:42
Bezmála tuna a půl týdně z Nového Jičína, přes půl tuny za týden z Krnova, přes tunu a půl za měsíc z Kopřivnice. První města v kraji třídí gastroodpad a už znají i statistiky svozů. Lidé zbytky jídel třídí a městům to šetří peníze za svoz komunálu.

Hromada gastroodpadu v v bioplynové stanici v Rapotíně. | foto: Soňa Singerová

Nespotřebované jídlo by totiž jinak skončilo právě v kontejnerech na komunální odpad. Do speciálních hnědých nádob kuchyňský odpad teď lidé odkládají víc a víc.

„Při prvním svozu osmého září bylo v nádobách 326 kilogramů odpadu. Množství postupně narůstalo a osmého října se podařilo vyvézt 542 kilogramů,“ popsala Pavla Hájková z krnovské radnice. V Krnově mají dvanáct gastronádob v ulicích Budovatelů, Petrovická a Rooseveltova, uvažují však o rozšíření.

Stejně jako v Kopřivnici, kde lidé nesnědené potraviny, prošlé mléčné výrobky, pečivo, maso či cukrovinky třídí do dvacítky nádob na sídlišti Sever. Trojí svoz v září tam přinesl 917 kilogramů gastroodpadu. V říjnu lidé vytřídili již 1 653 kilogramů.

„Množství stále roste. Pilotní projekt na sídlišti Sever plánujeme na půl roku. Pokud se osvědčí, mohly by se hnědé popelnice na gastroodpad objevit i v dalších lokalitách,“ uvedla mluvčí Kopřivnice Lucie Macháčková.

V Novém Jičíně mají čtyřicet nádob a lidé si třídit zvykli tak rychle, že i tam jich zřejmě přibude. „Během jednoho svozu například v říjnu občané odevzdali bezmála jeden a půl tuny gastroodpadu,“ nastínila mluvčí města Radka Cahlíková.

Specializovaná firma sváží gastroodpad jednou týdně. Nádoby nevysypává, ale mění je za prázdné a vyčištěné. Mají gumové těsnění a přítlačnou klapku jako štít proti zápachu i hlodavcům. Vyvezený gastroodpad míří do bioplynových stanic v Rapotíně a Vyškově, kde z něj vzniká surový bioplyn, který se používá pro výrobu tepla, elektřiny a biometanu.

Moravskoslezská města jsou jedna z prvních v republice, která gastroodpad třídí, zároveň s prvními městy v kraji Olomouckém. Kromě snižování nákladů na skládkování komunálu se tak připravují na povinnost třídit biologicky rozložitelný gastroodpad plánovanou na rok 2024.

Autor:
zpět na článek