Moravskoslezské velké firmy bojují s covidem úspěšně, výsledky se zlepšují

  8:20
Přes zvýšené náklady na hygienická opatření a problémy se zásobováním i rostoucími cenami se zatím většině velkých firem v moravskoslezském regionu daří. Pomáhá jim oživení trhu po covidových restrikcích.

Třinecké železárny zakončily minulý rok i přes celosvětovou pandemii koronaviru v zisku, rekordní čísla nyní vykazuje ostravská hutní společnost Liberty. Na snímku jsou třinečtí hutníci při odpichu vysoké pece. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Na rekordním růstu cen a zájmu o hutnické výrobky se v současnosti veze ostravská společnost Liberty. Po problematickém období, spojeném mimo jiné se změnou majitele, vykazuje huť rekordní čísla.

„Výroba v současnosti dosahuje nejlepších čtvrtletních výsledků za poslední roky. V období od 1. dubna do 30. června 2021 jsme vyexpedovali přes 600 tisíc tun ocelových výrobků. Objem výroby oceli se každý měsíc pohyboval kolem 200 tisíc tun, což se ve třech po sobě jdoucích měsících podařilo naposledy v roce 2008,“ přiblížila aktuální výkony mluvčí Liberty Ostrava Barbora Dvořáková Černá. 

„Předpokládáme, že hrubý provozní zisk (EBITDA) za 2. čtvrtletí bude ještě výrazně vyšší než zisk z minulého čtvrtletí, který byl ve výši 1,6 miliardy korun,“ dodala.

Ostravská huť se v současnosti veze na zvýšeném celosvětovém zájmu o hutní výrobky. Jaké byly výsledky firmy v loňském roce, to zatím nezveřejnila.

Zpomalení i nejlepší výsledek za tři roky

O tom, že se covid dotkl i ocelářských firem, ale jasně hovoří výsledky dalších společností v oboru – Třineckých železáren nebo Vítkovice Steel.

Třinecké železárny loňský rok zakončily v zisku, ten byl ale výrazně nižší než v předešlých letech. „Rok 2020 provázelo ekonomické zpomalení, nejistoty na trhu s ocelí a zasáhla jej i celosvětová pandemie koronaviru,“ přiblížila mluvčí Třineckých železáren Petra Macková Jurásková. „Přesto se firmě podařilo dosáhnout pozitivního výsledku hospodaření ve výši 469 milionů korun. Jde však o nejhorší výsledek za poslední dekádu,“ podotkla.

Z poněkud jiného úhlu pohledu si loňský rok pochvalují i ve společnosti Vítkovice Steel.

„I přes potíže způsobené koronavirovou pandemií dosáhla společnost nejlepšího výsledku hospodaření za poslední tři roky. Výsledkem je sice ztráta, ale provozní zisk EBITDA dosáhl nuly, což potvrzuje pozitivní trend provozní výkonnosti,“ vysvětlila mluvčí společnosti Jana Dronská s tím, že firma vykázala za rok 2020 ztrátu 267 milionů korun.

I stavebnictví se drží

S velkými výkyvy se v loňském roce potýkalo také stavebnictví. Velké zakázky se sice vypisují na několik let dopředu, kvůli covidu a opatřením proti jeho šíření měly stavební firmy problémy například se zajištěním dostatku pracovních sil.

Například společnost HSF System loni dosáhla konsolidovaného obratu ve výši 1,7 miliardy korun. Konsolidovaný čistý zisk za rok 2020 byl 41,29 milionu korun.

„Navzdory době ovlivněné covidovou situací a poklesu české ekonomiky jsme loňský rok zvládli velmi dobře. Dosažené konsolidované výsledky považujeme za velký úspěch,“ komentoval hospodaření Jan Hasík, ředitel společnosti HSF System.

Ne všem firmám se ale povedlo zůstat v černých číslech. Například společnost Vítkovice a. s., pod niž spadají zbytky někdejšího obřího strojírenského podniku, prodělala v roce 2020 102 milionů korun.

Na druhou stranu společnost Vítkovice Cylinders, kterou Jan Světlík z vítkovické skupiny vyvedl poté, co se některé společnosti před několika roky dostaly do problémů, se už v lednu pochlubila obratem dosahujícím 4,4 miliardy korun a hrubým provozním ziskem 570 milionů korun.