iDNES.cz

Finanční úřady v kraji radí lidem přes telefon, jak na daň z nemovitosti

  8:32
Speciální telefonní linky pro lidi, kteří si nejsou jisti tím, jak správně vyplnit přiznání k dani z nemovitých věcí, nabízejí od začátku ledna jednotlivé pobočky finančních úřadů napříč Moravskoslezským krajem. Reagují tak na trvající zvýšené nebezpečí covidové nákazy.

„Osobní kontakt zvyšuje nebezpečí přenosu koronaviru, proto jsme se už loni rozhodli k poskytování konzultací k podání přiznání bez osobního setkání s úředníky finančního úřadu, telefonicky nebo zasláním e-mailového dotazu,“ přiblížila důvody zavedení speciálních linek mluvčí Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj Petra Homolová.

„Toto nahrazení osobních konzultací na jednotlivých pracovištích finančního úřadu telefonickými konzultacemi či e-mailem se osvědčilo, občané dostali své informace a přitom nebyli ohroženi tím, že by se při cestě na úřad museli setkávat s dalšími lidmi,“ dodala Homolová.

Možností, jak se k informacím potřebným pro vyplnění přiznání dani z nemovitosti dostat, je hned několik. Vedle telefonu nebo e-mailu je to i možnost vhození dotazu do sběrných boxů umístěných na všech pobočkách úřadu v kraji.

„Zájemci o pomoc by měli volat na linky poboček určených pro jejich místa bydliště, takto jim budou poskytnuty odpovědi se znalostí místních poměrů,“ upozornila Homolová.

„Poradit mohou například s tím, jaké jsou změny na dani z nemovitých věcí, kdy uplyne lhůta pro podání přiznání, nebo třeba jaký je koeficient v daných obcích,“ upřesnila Homolová.

Daň z nemovitostí je pravidelně jednou z prvních daní v kalendářním roce, které se týkají i běžných obyvatel republiky, každého majitele domu nebo pozemku. Lhůta pro podání přiznání na rok 2022 končí 1. února 2022.

„Zákon ukládá povinnost komunikovat s finančním úřadem podáním daňového přiznání nebo písemným oznámením také bývalým vlastníkům nemovitých věcí, pokud je v roce 2021 prodali, věnovali a podobně,“ dodala mluvčí.

zpět na článek