Parahokej a hornictví. Kraj chce více filmařů, chystá pro ně dotační miliony

  16:44
Až padesát milionů korun mohou získat filmařské štáby, pokud se rozhodnou natáčet v moravskoslezském regionu. Kraj totiž hodlá na podzim založit speciální dotační program pro filmaře.

Moravskoslezská kraj finančně podpořil i natáčení jednoho z dílů seriálu To se vysvětlí, soudruzi v Karlově Studánce. (4. dubna 2024) | foto: Česká televize

„Peníze mohou čerpat z evropských peněz, konkrétně z jedné z výzev Operačního programu Spravedlivá transformace,“ přiblížil krajský náměstek Lukáš Curylo. Dodal, že kraj podpoří celovečerní hrané filmy, celovečerní dokumenty, animované filmy a projekty pro online a televizní vysílání.

Dosud kraj dotoval tvorbu filmů spíše nárazově, nejnověji se to týká dvou filmů a jednoho dokumentu. Přes čtyři miliony korun pošle na natáčení filmu z prostředí parahokeje. „V Ostravě se bude natáčet třetina scén včetně samotného turnaje,“ podotkl náměstek Curylo.

Částku milion a půl obdrží filmaři seriálu Misty s natáčením v ostravských Dolních Vítkovicích, ve Štramberku a ve Flascharově dole u Oder. Takřka milion korun získal osmidílný dokument Zdař Bůh o historii, současnosti i budoucnosti hornictví v regionu.

„Natáčení filmů zviditelní region, posílí místní ekonomiku a pomůže místním dodavatelům filmového průmyslu,“ shrnul Curylo.

Autor: