iDNES.cz

Na Osoblažsku se natáčí film o rodinných vztazích na pozadí vesnické zabijačky

  8:06
Příběh jedné rodiny, kde se vzájemné emoce notně projeví při tradiční vesnické zabijačce. Takový základní motiv skýtá připravovaný film mladých tvůrců v čele s režisérem Adamem Martincem. Děj se odehrává na Osoblažsku.

Děj celovečerního debutu režiséra Adama Martince se odehrává na Osoblažsku. (21. prosince 2023) | foto: MS kraj

Kraj na vznik snímku přispěl jedním a půl milionem korun v rámci vlastního dotačního programu na podporu audiovizuální tvorby.

„Režisér i kameraman pocházejí z našeho kraje a velmi mě těší, že si pro celovečerní debut vybrali lokace v našem regionu. Filmařina je další z oblastí, která na náš region může výrazně upozornit, navíc má pozitivní dopad na místní ekonomiku,“ vysvětlil krajskou podporu náměstek hejtmana Lukáš Curylo.

Náměstek připomněl, že kraj už podpořil desítky filmů vznikajících v regionu a hodlá v tom pokračovat.

Další příspěvky by už mohly pocházet ze státního dotačního programu, kraj by tak v případě schválení získal na tyto účely na další čtyři roky částku padesát milionů korun.

Třiatřicetiletý režisér Martinec pochází z Krnova a přiznal, že jak typická krajina Osoblažska, tak i povaha tamních lidí mu jsou blízké.

„Na minimalistické ploše jednoho rituálu se rozkrývají skryté konflikty, slabosti i hrdinství členů jedné české rodiny. Zabijačka je katalyzátorem potlačovaných emocí a dějištěm prozření,“ odkryl další okolnosti příběhu režisér, který v roce 2020 získal České lvy za nejlepší studentský a krátký film s názvem Anatomie českého odpoledne.

V jeho chystaném snímku hrají jak známí ostravští herci Albert Čuba a Janusz Klimsza, tak i mnoho neherců, například i režisérův otec. Premiéra je plánována na podzim příštího roku, počítá se však i s předpremiérami na různých místech v moravskoslezském regionu.

Autor:
zpět na článek