Místo demolice sport. Havířov proměnil odbavovací halu na centrum Fénix

  8:56
Bývalou železniční výpravní budovu v Havířově původně měly demoliční stroje zplanýrovat. Nakonec se tak nestalo a minulý týden se architektonicky cenná budova z konce 60. let minulého století opět otevřela veřejnosti.

Nechybělo mnoho a železniční odbavovací hala v Havířově by už neexistovala. Podařilo se ji však zachránit a přeměnit na sportovně-kulturní centrum Fénix. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Lidé tam však nepůjdou zakoupit jízdenky, ale sportovat, případně navštívit kulturní akci. Hala se totiž proměnila na centrum Fénix. Jméno dostala na návrh žáků Základní školy Moravská v Havířově podle bájného ptáka, který stejně jako hala symbolicky povstal z popela.

Objekt je po kolaudaci, rekonstrukce vyšla na necelých šedesát milionů korun. V hale jsou k dispozici hřiště například na volejbal, badminton, basketbal nebo bowlingové dráhy. Ozdobou je velká horolezecká stěna. Prostory lze zároveň možné využít k pořádání kulturních akcí, například koncertů, divadelních představení, přednášek, výstav, plesů nebo projekcí.

Budova patří architektonicky k pozoruhodným stavbám. Architekt Josef Hrejsemnou ji navrhl v tehdy populárním bruselském stylu, přičemž mnoho takových objektů se na území kraje nedochovalo.

Také v Havířově chtěly České dráhy a v první fázi i město budovu zbourat jako nepotřebnou a kapacitně předimenzovanou. Jenže po protestech veřejnosti i odborníků Havířov našel další možné využití a objekt získal do svého majetku. Po předchozí rekonstrukci přednádraží, parkoviště a nové menší výpravní budovy obměna lokality nekončí.

V příštím roce Správa železnic počítá se zahájením rozsáhlých oprav podchodu, nástupišť i kolejiště, nově také vznikne podchod směrem na místní část Šumbark. Celkové náklady na rekonstrukci mají přesáhnout sto milionů korun.

Autor: