Konec zkušeného porodníka Šimetky v ostravské nemocnici vadí odborníkům

  12:06,  aktualizováno  13:21
Náhlé odvolání přednosty gynekologicko-porodnické kliniky Ondřeje Šimetky ředitelem Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) Evženem Machytkou a kontroverzním děkanem Lékařské fakulty Ostravské univerzity Pavlem Zončou budí velké emoce i obavy. Uvnitř nemocnice i mezi lékaři mimo ni.

Areál Fakultní nemocnice s poliklinikou v Ostravě-Porubě. | foto: ostravaci.cz

„Pocit absolutní moci bez kontroly a nulové zodpovědnosti k vlastní organizaci. Likvidace špičkového šéfa porodnice může skončit rozpadem celého porodnického týmu. Jak budou v Moravskoslezském kraji zajištěna riziková těhotenství a jejich porody?! Zajímá to někoho?“ napsal v úterý na Twitter například lékař a bývalý dlouholetý ředitel FNO Svatopluk Němeček.

Šimetka skončil ve funkci už v pátek. Důvody odvolání ale ještě v úterý neznal. Evžen Machytka důvody odvolání Šimetky zveřejnil ve středu - po osobním setkání s odvolaným přednostou. 

„Důvodem odvolání docenta Šimetky z funkce přednosty Gynekologicko-porodnické kliniky bylo manažerské selhání, které spočívalo v nekoordinaci při vybavování nového pavilonu. Přednosta v nejexponovanější době odcestoval na tříměsíční zahraniční cestu. Došlo tím k dramatickému zpoždění otevření tohoto pavilonu. Původně jsme počítali s otevřením 1. září tohoto roku a skutečné otevření bude v první polovině roku příštího,“ uvedl Machytka.

Manažerské selhání Šimetky vedlo podle něj v konečném důsledku k tomu, že do dnešního dne například nejsou ukončena některá výběrová řízení na ultrazvukovou techniku nebo lůžka pro pacienty. 

Šimetka: Je to nehoráznost, ředitel lže

Šimetka na oznámení důvodů svého odvolání reagoval velmi rozhořčeně. „Je to nehoráznost. Ředitel lže. Mám v celé záležitosti naprosto čistý stůl. Veškeré podklady jsme odevzdávali už v loňském roce, tedy ještě před mým odjezdem do ciziny, jinak by mě bývalý ředitel nikam nepustil. Vše mohu doložit elektronickou komunikací. Zdržení zavinil nový ředitel a jeho tým,“ tvrdí Šimetka, který považuje zveřejněné důvody za smyšlené a zástupné. 

„Nikdy jsem nedostal žádné upozornění na nespokojenost s mou prací. Navíc v době mé zahraniční mise mělo vedení kontakty na lidi z kliniky, kterým mohli kdykoli zavolat jakýkoli doplňující dotaz k výběrovým řízením. Ale tak se nestalo. My jsme totiž veškeré naše požadavky na lůžka i přístroje dávno předali vedení,“ uvedl Šimetka a dodal, že i během své zahraniční mise byl ve spojení s nemocnicí i ředitelem. „Denně jsem řešil pracovní věci s FNO prostřednictvím e-mailu,“ dodal.

Slova docenta Šimetky potvrdil i bývalý ředitel nemocnice Svatopluk Němeček, kterého ministr zdravotnictví odvolal letos v únoru. „Samozřejmě, že přednosta kliniky vše odevzdal. I když si jeho humanitární práce velmi vážím, nepustil bych ho na misi do Timoru, pokud by nebylo z jeho strany hotovo vše pro klíčovou investici, jakou byla dostavba porodnice,“ říká Němeček. 

„Docent Šimetka své úkoly splnil. Pak už to celé řídil náměstek pro techniku a provoz. Jenže ten asi před měsícem v nemocnici také skončil. Stějně jako dříve jiní náměstci. Bohužel současný ředitel společně s děkanem Zončou, kterého na krátký čas vrátil do funkce soud, jsou neřízené duo, které jednoho po druhém likvidují špičkové lékaře ve FNO. Zažil jsem už leccos včetně spousty výměn ředitelů, ale toto ještě ne. Svým jednáním ohrožují nemocnici i Lékařskou fakultu Ostravské univerzity,“ dodal Němeček.

Na odvolání Šimetky reagují odbory v nemocnici. Chtějí se obrátit na ministra zdravotnictví i premiéra.

A reagoval i docent Marian Kacerovský z Fakultní nemocnice a Lékařské fakulty Hradec Králové, předseda Sekce perinatologie a fetomaternální medicíny České gynekologické a porodnické společnosti. Požádal ředitele FNO, aby odvolání Šimetky ještě zvážil.

Lékař: Odvolání Šimetky může ohrozit perinatologickou péči

„Docent Šimetka, jenž je vedoucím Perinatologického centra FNO a regionálním perinatologem v kraji, patří k předním odborníkům v oblasti perinatologie. Zpráva o jeho nestandardním odvolání z pozice přednosty kliniky bude negativně rezonovat celou perinatologickou komunitou, a to i za hranicemi naší republiky,“ uvedl Kacerovský. 

Podle něj může odvolání a možný odchod Šimetky z nemocnice dramatickým způsobem ovlivnit velmi kvalitní perinatologické výsledky České republiky.

„Ztráta odborníka se zvláštní způsobilostí v oboru perinatologie a fetomaternální medicíny může vážně ohrozit chod Perinatologického centra Ostrava, o to více v době, kdy se chystá reakreditace všech perinatologických center. A případná ztráta akreditace by znamenala ohrožení vysoce specializované perinatologické péče nejen v regionu, ale v celé zemi,“ upozornil lékař.

Mluvčí nemocnice Naďa Chattová uvedla, že provoz perinatologického centra podle Machytky ohrožen není. „Klinika fungovala dobře i v době dlouhé nepřítomnosti přednosty a funguje i dnes po jeho odvolání. Ředitel Machytka komunikuje s odbornou společností a shodli se na dalším postupu. Vedením Gynekologicko-porodnické kliniky je dočasně pověřen lékař Petr Matlák,“ sdělila.