Kardiochirurgie v Ostravě slaví 30 let, lékaři odoperovali 18 tisíc pacientů

  7:40
Zhruba 18 tisíc pacientů už odoperovali lékaři Kardiochirurgického centra Fakultní nemocnice Ostrava, které bylo otevřeno před třiceti lety. Ostrava se tehdy stala čtvrtým městem v Česku s tímto pracovištěm.

Ostravští kardiochirurgové většinou operují pacienty v bezprostředním ohrožení života. Na snímku je současný primář centra Radim Brát. (15. listopadu 2023) | foto: Fakultní nemocnice Ostrava

Lékaři měli nejprve k dispozici jeden operační sál, dvě lůžka na JIP a čtyři na standardním oddělení. „S prvními úkony nám pomáhali kolegové z Polska a já jsem shodou okolností u toho úplně prvního asistoval,“ uvedl současný primář centra Radim Brát.

„Dnes máme operační sály dva, šestnáct lůžek na JIP a jednadvacet dalších na standardních pokojích,“ sečetl Brát.

Ostravští kardiochirurgové většinou operují pacienty v bezprostředním ohrožení života, přičemž operace může trvat i šest a více hodin. „Běžně dnes provádíme kombinované zákroky, jako je třeba operace na více chlopních současně, a nevyhýbáme se ani zákrokům na hrudní aortě, které sice nepatří k nejčastějším, ale jsou jedny z nejnáročnějších v kardiochirurgii,“ řekl Brát.

Ostravští lékaři jako první na světě prokázali mikroplasty v plodové vodě

Ostravští kardiochirurgové podle něj jako první v Česku zavedli do rutinní praxe krevní kardioplegii, což je způsob, jak ochránit srdce v průběhu výkonu. „Jde o směs okysličené krve pacienta a krystalického roztoku, kterým proplachujeme srdeční svalovinu, abychom snížili riziko jejího poškození.“

Po operacích v centru je poměrně běžné, že se lidé vracejí do aktivního života i na několik desítek let. „V roce 1999 jsem měla infarkt a lékaři mi provedli aortokoronární bypass, aby mělo mé srdce dostatek krve. Věřím, že mi tím prodloužili život skoro o pětadvacet let,“ řekla Helena Stavařová, která v říjnu oslavila devadesátiny. „Ještě nedávno jsem chodila na zahrádku a starala se i o slepice.“

20. října 2023

Autor: