Při operaci čelistí pomáhá speciální software, součástí je i řízená zlomenina

  16:12
Operace čelistních anomálií řeší lékaři Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) pomocí speciálního softwaru, jenž umožňuje naplánovat ideální postavení kostí. Pro pacienty to znamená pomoc i při problémech, které byly v minulosti řešitelné jen velmi obtížně.

Model chrupu z 3D tiskárny pomáhá v ostravské fakultní nemocnici řešit závažné čelisťové problémy. (18. března 2024) | foto: Fakultní nemocnice Ostrava

Operaci, u jejíž přípravy asistoval software, podstoupila i 28letá Kristína z Ostravy. „Trápil mě předkus natolik velký, že jsem v noci nejen špatně spala, ale často mě budilo vlastní chrápání,“ popsala pacientka, která od dětství nosila rovnátka.

Když se jí zuby vyrovnaly, upozornili ji lékaři kliniky ústní, čelistní a obličejové chirurgie FNO, že špatný sklon čelisti jí bude s největší pravděpodobností způsobovat zdravotní problémy i dál.

„Tehdy jsem se rozhodla pro operaci a nelituji. Nejenže lépe artikuluji, ale jako žena oceňuji, že je mi pohled na sebe v zrcadle příjemnější,“ dodala Kristína.

Program, jenž dnes lékařům pomáhá, pracuje se třemi vyšetřeními. „Základem jsou snímky z CT, na nichž se zobrazí i měkké tkáně,“ uvedla stomatoložka ostravské kliniky ústní chirurgie Veronika Kozakovičová. „Dále potřebujeme vnitřní obraz zubních oblouků a 3D fotografie.“

Rozříznout a posunout do správné pozice

Software díky algoritmům na sebe jednotlivé vrstvy naskládá a operatéři přesně vidí, kde je pacientova čelist odchýlená od normy, což byl případ i paní Kristíny.

Na 3D tiskárně pak lékaři vytvoří model chrupu, naplánují ideální postavení čelistí a zhotoví šablony. Ty jim umožní přenést virtuálně připravenou operaci na pacienta.

Operace lékaři klientům doporučují až po ukončeném vývoji kostry, tedy nejdříve okolo osmnácti let.

„Principem zákroku je vlastně řízená zlomenina,“ prozradil přednosta kliniky ústní chirurgie Jiří Stránský. „Čelist rozřežeme, pomocí šablon ji posuneme do potřebné pozice a ukotvíme titanovými dlahami a šroubky, které se neodstraňují.“ Ročně podobnou operaci v ostravské fakultní nemocnici podstoupí okolo 35 lidí.

17. února 2023