Města i obce tíží drahé energie. Hrozí omezení investic v dalších letech

  8:20
Prudce se zvyšující ceny elektřiny i plynu dopadají nejen na domácnosti, velké potíže řeší i vedení měst a obcí. Zdražování energií a jejich vliv na další oblasti mohou někde vést až ke škrtání naplánovaných akcí.

Mezi klienty společnosti Bohemia Energy patřily i Hodslavice, obec na pomezí Novojičínska a Vsetínska. Jenže po nečekaném krachu firmy musel obecní úřad poptat náhradního dodavatele elektřiny.

„Navýšení ceny bylo trojnásobné, což představuje obrovskou zátěž obecního rozpočtu na další dva roky,“ konstatovala starostka Pavla Adamcová s tím, že dodavatel plynu zatím drží nasmlouvané ceny.

Následky Bohemia Energy obec hodně pocítí

Obci se dosud dařilo, počet obyvatel roste, nyní v Hodslavicích žije přes 1 700 lidí. Teď však vedení ze svých plánů nejspíše sleví. „Obec bude muset v rozpočtu na další roky ubrat z jiných výdajů, aby nešla do schodku,“ připustila starostka.

Kde se tak stane, zatím neví. „Rozpočet budeme jako každoročně schvalovat až v novém roce, zřejmě nezbude tolik na investice a společenskou nadstavbu, tedy například pro spolky a na kulturu,“ nastínila Adamcová.

Doplnila, že škrty se nedotknou například školství nebo oprav chodníků a veřejného osvětlení.

Třinec zrušil stavební zakázku

Větší města mají sice větší možnosti, jak na svízelnou situaci zareagovat, současně však i jejich ztráty jsou mnohem vyšší.

„V návrhu rozpočtu na příští rok již máme navýšené částky oproti letošnímu roku a minulým obdobím na nákladech na údržbu majetku i na investice o několik milionů korun,“ upozornil mluvčí Třince Stanislav Cieslar s tím, že vysoké ceny energií rovněž znamenají zdražení stavebních prací. Město proto zrušilo zakázku na výstavbu parkovacího domu v třinecké části Sosna.

„V současné době finalizujeme nové zadávací podmínky před vyhlášením veřejné zakázky. Stavět bychom chtěli na jaře 2022, ale víme, že dům nás vyjde na více, než jsme původně očekávali,“ přiblížil mluvčí slezského města.

Cenu tepla ovlivňují i emisní povolenky

Cieslar upozornil, že Třinec nemá vlastní zdroj tepla pro vytápění, přičemž do města jej dodává firma Distribuce tepla Třinec, které ho nakupuje od společnosti Energetika Třinec. 

„Cenu za vytápění tak v konečném důsledku ovlivňuje například cena za emisní povolenky. A ta roste,“ zmínil další souvislost Cieslar.

Krnov nakupuje elektřinu a plyn na komoditní burze, a to zpravidla na dvouleté období.

„Letos nás zastihla enormně těžká situace. Právě u zemního plynu nám letos končí smluvní vztah a nakoupili jsme ho na burze na jeden rok s předpokladem, že následující rok dojde k uklidnění situace na trhu komodit,“ popsala situaci mluvčí zdejší radnice Dita Círová. Město také počítá s navýšením ceny tepla v řádu desítek procent.

Možným řešením komunitní energetika

Starosta Krnova Tomáš Hradil nedávno na sociální síti uvedl, že město začíná s přípravou takzvané komunitní energetiky. To znamená co největší využití solární energie díky umístění fotovoltaických panelů na městské budovy, případně i se zapojením tepelných čerpadel.

Patálie s nakupováním energií popsal i primátor Opavy Tomáš Navrátil. Město už v návrhu rozpočtu vyčlenilo dvacet milionů korun jako rezervu na energie.

„Elektřinu jsme nakoupili jinak, než jsme předpokládali. Innogy nám vypovědělo smlouvu, museli jsme na burzu a nebyla možnost nakoupit postupně,“ nastínil primátor. 

Nakonec Opava nakoupila elektřinu na příští rok u společnosti ČEZ za 3 445 korun za megawatthodinu, což je necelý dvojnásobek ceny za elektřinu pro letošní rok.

Klid mají v ostravském obvodu Poruba, kde dodavatele energií vysoutěžili už v první polovině roku 2021, kdy cena na trhu byla ještě relativně příznivá. „Energie tak máme zajištěné až do konce roku 2023. Současné problémy s cenami se nás tedy nijak zvlášť nedotkly. Situaci na trzích budeme monitorovat a podle vývoje cen přijmeme taková opatření, abychom i v budoucnu nakupovali energie za příznivé ceny,“ sdělil porubský mluvčí Martin Otipka.

Autoři: ,