Haldy hlušiny jsou už v areálu Dolu Frenštát, zasypávání jam začne v srpnu

  10:52
O tři měsíce dříve oproti původnímu plánu dokončili zaměstnanci státního podniku Diamo návoz materiálu určeného pro zasypání Dolu Frenštát na Novojičínsku. Oddychnou si tak hlavně obyvatelé části Paskova na Frýdecko-Místecku, přes niž trasa nákladních automobilů vedla.

Do areálu Dolu Frenštát už navezli 200 tisíc tun hlušiny určené pro zasypání jam. | foto: Diamo

„Hlušina se vozila z odvalu v Paskově. Železniční přístup do areálu dolu není, proto doprava musela vést po silnicích,“ vysvětlila mluvčí Diama Jana Dronská.

„Díky úpravě přepravních parametrů, snížení počtu aut a příznivému počasí se uskutečnil návoz zásypového materiálu rychleji a s menším dopadem na životní prostředí. Následovat budou další kroky směřující k zásypu jam, demolicím povrchových objektů a následnému novému využití areálu,“ doplnil ředitel státního podniku Diamo Ludvík Kašpar.

V samotném dole se nikdy netěžilo a od roku 1991 je v konzervačním režimu. Přesto je jeho existence problémem jak pro obec Trojanovice, na jejímž území leží, tak pro Frenštát, po němž je pojmenován.

Lidem v části Paskova vadí hluk náklaďáků s hlušinou na zasypání dolu

„Jsme rádi, že se blíží náš cíl, kterým je zasypání dolu a nové využití této lokality,“ kvitoval postup prací starosta Trojanovic Jiří Novotný. „Spolupracujeme s Diamem na přípravě převodu nemovitostí a intenzivně pracujeme na přípravě rozvojového projektu CÉRKA, jenž postupně celý areál promění,“ dodal. Někdejší důl by měla nahradit například průmyslová zóna.

Samotný zásyp jam nikdy nezprovozněného dolu je naplánován na srpen. „Po ukončení zasypávání budou následovat demolice povrchových objektů dolu vybudovaných při jeho výstavbě a sanační a rekultivační práce,“ doplnila Jana Dronská.

Celkem je pro zasypání dolu připraveno zhruba 200 tisíc tun materiálu, z velké části jde o součást odvalu vytěženého v minulosti na Dole Paskov.

Diamo převáželo hlušinu z Paskova (červená značka) k Frenštátu pod Radhoštěm (černá značka).

Diamo převáželo hlušinu z Paskova (červená značka) k Frenštátu pod Radhoštěm (černá značka).

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.