Deset tisíc za čtyři vraky. S první dražbou odtažených aut Bohumín uspěl

  13:26
Všechny čtyři vozy nabízené v první bohumínské dražbě vraků z ulice našly nové majitele. Zájemci se s nabídkami předháněli i přesto, že k autům nejsou klíče a jejich technický stav je velkou neznámou.

V Bohumíně se uskutečnila první dražba aut odtažených z ulic. (12. února 2021) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Bohumín patří k prvním městům u nás, které se rozhodlo auta odtažená z ulic nabídnout lidem v dražbě. 

Umožňuje to novela silničního zákona, díky níž mohou města odtáhnout z ulic vozy, které mají půl roku propadlou technickou kontrolu.

„Následně je po uplynutí příslušné lhůty mohou nabídnout lidem v dražbě,“ uvedla mluvčí radnice Jana Končítková.

V pátek se na první bohumínské dražbě i přes mrazivé počasí sešlo několik desítek lidí. V nabídce byl Seat Alhambra, Fiat Cinquecento, Kia Shuma a malý nákladní vůz Lublin. Ten se nakonec prodal za nejvyšší cenu, necelé čtyři tisíce korun.

Zájemci o vozy se museli před dražbou smířit s tím, že si je před koupí prohlédnou jen zvenku. Město od nich totiž nemá klíče.

„I proto jsme nestanovovali vyvolávací cenu. Nevíme, zda jsou provozuschopné, ani v jakém jsou technickém stavu,“ podotkl vedoucí odboru dopravy bohumínské radnice Pavel Vavrečka.

Přesto se lidé předháněli, kdo dá více. „V dražbě jsme nakonec utržili přes deset tisíc korun,“ doplnil Vavrečka.

Města odtahují z parkovišť desítky aut bez STK, vozy by měly jít do dražby

Bohumínští se utvrdili, že pořádání podobných aukcí má smysl. Radnice plánuje další dražbu uskutečnit už za měsíc a půl.

„My jsme především rádi, že tyto vraky mohly díky novele silničního zákona zmizet z ulic a neblokují nám parkovací místa. Jejich vydražení je příjemným bonusem, protože nám pokryje náklady na odtah. Ukázalo se, že tento postup má smysl a budeme v něm pokračovat,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.

Pokud by se vraky nepodařilo v dražbě udat, město by je muselo nechat ekologicky zlikvidovat.

Lidé, kteří v dražbě uspěli, musí nejprve radnici zaplatit nejvyšší nabídnutou částku. Následně si mohou vůz odtáhnout. Současně mají deset pracovních dnů na to, aby vůz přepsali.

„K tomu potřebují evidenční prohlídku a kartu pojištění. Celá administrativa je vyjde na zhruba 1 300 korun. Od městského úřadu obdrží duplikát velkého technického průkazu. Jak s autem následně naloží, je už na nových vlastnících,“ dodala mluvčí bohumínské radnice.

Od loňského dubna, kdy vešla novela silničního zákona v platnost, dala radnice odtáhnout z ulic Bohumína osmnáct aut bez platné technické kontroly, letos už další dvě.

Autor: