Osm ornitologů strávilo v terénu více než 280 hodin. „Jeseníky jsou dlouhodobě známé jako jedno z nejvýznamnějších hnízdišť sokola stěhovavého v republice. Kromě vzácných sokolů tu však hnízdí i jestřáb lesní, krahujec obecný, poštolky obecné a káně lesní,“ popsal Daniel Křenek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Doplnil, že je pravděpodobné, že hnízda v oblasti mají také ostříž lesní a včelojed lesní. A k vidění jsou i orlové, konkrétně orel křiklavý, orel skalní i orel mořský. „Ti zatím na území CHKO Jeseníky nehnízdí, ale do budoucna to nevylučujeme,“ poznamenal Křenek.
Ochránci přírody v Jeseníkách podporují hnízdění sokolů stěhovavých, kteří tam začali hnízdit v roce 2001. Od té doby jeho populace stále posiluje – kriticky ohrožení sokoli tam vyvedli už více než čtyři stovky mláďat.
Odborníci jim v tom pomáhají monitorováním, úpravou a především ochranou jejich hnízdišť. Využívají například fotopasti s okamžitým přenosem a v nejkritičtějším období hnízdění se snaží regulovat pohyb turistů.
Jeseníky jsou domovem vlka, rysa i orla, odhalily unikátní záběry fotopastí |
Podobně mohou pomoct majestátním orlům i dalším druhům. „Pokud bychom zjistili hnízdění orlů nebo jiných vzácných druhů, jsme připraveni ve spolupráci s vlastníky pozemků zajistit účinnou ochranu těchto hnízd,“ nastínil Vít Slezák z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, vedoucí Správy CHKO Jeseníky.
Ornitology také během jejich průzkumu příjemně překvapil počet zaznamenaných druhů dravců. Na seznamu pozorovaných ptáků se objevil i luňák červený, luňák hnědý či moták lužní.
6. prosince 2022 |
Počty dravců se dramaticky snížily ve druhé polovině 20. století, a to především kvůli nadměrnému používání pesticidů a jiných chemikálií v zemědělství. Jejich populaci se však díky důsledné ochraně daří znovu zvětšovat. V přírodě mají nezastupitelnou úlohu, živí se drobnými hlodavci a fungují jako přirozená biologická ochrana.
Jeseníky je lákají. „Jsou zde zachovalé louky a pastviny nebo staré lesy a skály. Takové prostředí jim poskytuje vhodné podmínky pro hnízdění i sběr potravy,“ uzavřel Křenek.