Častěji čistěji. V Ostravě budou jezdit tramvaje i autobusy více uklizené

  16:16
Zvýšená četnost mytí vozidel městské hromadné dopravy, rozšíření počtu kolejových smyček, kde se provádí úklid tramvají v provozu ze tří na pět, čištění nepřístupných míst párou. To vše s využitím ekologických přípravků pro úklid. Dopravní podnik Ostrava (DPO) uzavřel nové smlouvy na úklid interiérů tramvají, autobusů a trolejbusů v krajském městě.

„Nově jsme zvýšili u tramvají četnost kompletního úklidu vozidla od stropu až k podlaze. Při jednání s dodavateli nám záleželo i na možnosti objednání hloubkového čištění podlah nebo dezinfekce vozu při mimořádných situacích. Důležitá pro nás byla i možnost digitalizace jednotlivých procesů úklidu,“ uvádí Daniel Morys, předseda představenstva a generální ředitel DPO.

Čistotu karoserií vozidel v DPO zajišťuje pět moderních mycích linek, o interiéry pečují dvě externí firmy. Vozidla čistíme v několika stupních. Denně probíhá běžný úklid, to je vymetení, vysbírání odpadků na konečné nebo při odstavení vozidla. U všech vozidel rovněž pracovníci ostravského dopravního podniku každý den nebo dle potřeby čistí madla a další dotykové plochy.

U tramvají je od května měsíčně zdvojnásobený počet takzvaných kompletních úklidů „od stropu až k podlaze“. Nově probíhá každých deset dní, stejně jako u autobusů a trolejbusů. Běžný i vyšší stupeň úklidu vozidla denně kontrolují manažeři čistoty.

Rozšířil se také počet smyček, kde se provádí úklid tramvají v provozu ze tří na pět - Vřesinská, Hlavní nádraží, Hranečník, nově Dubina a Hlučínská.

„Věříme, že zintenzivnění úklidu vozidel MHD cestující ocení. DPO zajišťuje úklid téměř 570 vozidel a více než 200 nástupišť tramvajových zastávek včetně přístřešků, laviček, proskleného zábradlí a odpadkových košů. Udržování čistoty MHD vnímáme jako veřejný zájem všech Ostravanů,“ zmínil Břetislav Riger, náměstek primátora pro dopravu.

Nabídková cena za soutěženou zakázku je přes 116 milionů korun na období čtyř let. Výsledná cena za úklidové služby se ale bude odvíjet od množství poptaných prací.

„Získání zakázky vnímáme jako prestižní projekt, který pro nás představuje velkou výzvu i zodpovědnost. Při běžném úklidu používáme výhradně certifikované ekologické čisticí prostředky, které nezatěžují životní prostředí a jsou šetrné k lidskému zdraví. Díky tomuto důkladnému přístupu si cestující DPO mohou užívat komfortní a čisté cestování,“ vysvětlil obchodní ředitel TSC Group Michal Pifka.

Tramvaje vozí cestující v Ostravě již 130 let. Oslavy výročí vyvrcholí v září

Jako důležitou výzvu a velkou odpovědnost vidí zakázku také obchodní ředitel Ivan Kohut ze společnosti ZENOVA services s.r.o.

„Jsme přesvědčeni, že díky zkušenostem a důkladnému přístupu dokážeme splnit a dostát našim závazkům. Našim cílem je přispět k čistému a příjemnému prostředí pro cestující a veřejnost“, dodal.

15. března 2024

„Naše společnost má dlouholeté zkušenosti v oblasti úklidových služeb a čištění dopravních prostředků. V současnosti realizujeme několik obdobných zakázek, což dokládá naši schopnost obstát a dodávat služby v požadované kvalitě. Naši zaměstnanci jsou pravidelně školeni a důsledně se řídí zavedenými standardy, aby zajistili, že každý úkol bude proveden precizně a efektivně,“ doplnil manažer kvality a kontroly ZENOVA services s.r.o. Petr Hotovec.

Dopravní podnik Ostrava se na čistotu zaměřuje dlouhodobě. Jako první v České republice začal v roce 2018 používat speciální technologii na odstraňování žvýkaček za zastávek, a to bez chemických prostředků a s ochranným nátěrem. Jde o profesionální vysokotlakové horkovodní stroje, které jsou nezávislé na zdroji napětí.