Ve Frýdku zastavili zrod dopravního podniku, přípravy stály miliony

  9:00
Stál město miliony korun a hodiny ostrých hádek při jednání zastupitelstva. Frýdecko-místečtí zastupitelé ve středu odhlasovali, že připravovaný dopravní podnik nakonec nevznikne. Společnost měla podle původního záměru zajišťovat hromadnou dopravu ve městě.

Frýdecko-místecký magistrát. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Snaha o vytvoření dopravního podniku se zastavila v okamžiku, kdy měli zastupitelé rozhodnout o tom, zda vydají v případě jedné z možných variant i více než 500 milionů korun na nákup nových autobusů a vybudování zázemí pro společnost. 

A staré spory vypluly na povrch i v okamžiku, kdy se hlasovalo o ukončení procesu vzniku dopravního podniku. Jako tradičně se do sebe pustili někdejší koaliční partneři z ČSSD a hnutí Naše město F-M, jejichž tvrdé názorové výměny, zahrnující i osobní střety, tvořily v posledních letech kolorit schůzí zastupitelů při každém projednávání problematiky dopravního podniku.

Hlasy pětatřiceti zastupitelů nakonec rozhodly o zrušení záměru.

To už měli zastupitelé za sebou tříhodinové projednávání prodeje pozemků soukromému investorovi, který chce na jednom ze sídlišť postavit pětipatrový dům.

Proti tomu se postavili tamní obyvatelé, kterým vadí, že by se nedaleko frýdecko-místecké polikliniky na Spořilově musely kvůli stavbě domu kácet stromy a ve výsledku by se zhoršily i možnosti parkování.

Potíže si ovšem investor způsobil sám, s obyvateli sídliště a odpůrci stavby totiž víceméně nekomunikoval, na složité získávání informací si stěžovali i někteří zastupitelé.

„Pod petici proti stavbě jsme získali 412 podpisů, což není malé číslo,“ řekl za odpůrce stavby Martin Bílek. „Nesouhlasíme s kácením zdravých stromů, stavbou několikapatrového domu, zabíráním městských pozemků a městské zeleně.“ Další výhradu přidal obyvatel sídliště Jan Herec: „Nemůžeme se dostat k detailům projektu, to je samo o sobě podezřelé.“

Zastupitelé nakonec odhlasovali odložení prodeje pozemků do prosince. Do té doby má investor čas, aby se svými plány seznámil obyvatele sídliště i zastupitele.

„Určitě bychom byli raději, kdyby se prodej pozemků zrušil úplně. Ale i odklad je dobrý, alespoň máme šanci získat nové informace,“ řekla po hlasování jedna z obyvatelek sídliště Daniela Vojteková.