Auto nechte na víkendové Dny NATO doma, radí policie a organizátoři

  15:04
Na kole, autobusem, vlakem nebo pěšky. To jsou podle pravidelných účastníků nejlepší způsoby, jak se dostat na oblíbenou přehlídku vojenské a bezpečnostní techniky Dny NATO, kterou o víkendu přivítá Letiště Leoše Janáčka v Mošnově. Poslední možný způsob, přijet autem, patří kvůli kolonám každoročně k těm nejzdlouhavějším.

Americký obr C-5M Super Galaxy na mošnovském letišti. Letoun bude jedním z lákadel Dnů NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

„Jako pravidelně doporučujeme i nyní návštěvníkům využít možnosti alternativní dopravy do místa konání akce a využít lze také vlakového spojení. Řidičům, kteří se i přesto rozhodnou cestovat osobním vozidlem, doporučujeme vyjet včas a počítat s případným zpožděním,“ upozornila na předpokládaný vznik dlouhých kolon policejní mluvčí Pavla Jiroušková. 

Pro ty, kteří se rozhodnou pro dopravu vlakem a nepojedou až na mošnovské letiště, připravili pořadatelé možnost využít i autobusové linky od železniční stanice ve Studénce. 

„Mezi železniční stanicí Studénka a obcí Albrechtičky bude obousměrně zřízena navazující zpoplatněná autobusová doprava,“ vysvětlil zakladatel přehlídky Zbyněk Pavlačík z Jagello 2000, jež akci každoročně organizuje.

„Dráhy výrazně posilují stávající spoje do stanic Studénka a Mošnov, Ostrava Airport. Vypraveny budou i mimořádné spoje a v železniční stanici Studénka bude, jako tradičně, mimořádně zastavovat široká škála spojů, včetně spojů SuperCity, které jí běžně projíždí,“ řekl.

V rámci zlepšení dopravního spojení budou na Dny NATO vypraveny i speciální autobusové linky z Ostravy, Frýdku-Místku, Kopřivnice, Nového Jičína a Opavy, jež budou zastavovat jen na vybraných zastávkách na plánované trase, v některých případech půjde o přímé spoje. 

Informace pro návštěvníky

Již dlouhodobě se při cestách do Mošnova v průběhu Dnů NATO nejvíce vyplácí příjezd na kole nebo pěšky, to je ale pokaždé ovlivněno i počasím.

Letošní kolony by mohly být oproti předchozím letům o poznání menší, plocha mošnovského letiště totiž bude moci být kvůli protikoronavirovým opatřením zaplněna jen z padesáti procent celkové kapacity. 

A právě epidemie koronaviru je důvodem, proč se v rámci Dnů NATO poprvé v historii objevily vstupenky. Ty si mohli zájemci pořídit zdarma, jen za manipulační poplatek. Na každý den se původně počítalo se čtyřiceti tisíci lístky.