Místo Doněcka Dnipro. Ostrava si na Ukrajině vybrala nové partnerské město

  11:44
Partnerským městem Ostravy již není Doněck, ale nově ukrajinské Dnipro. Rozhodli o tom zastupitelé města. Moravskoslezská metropole už připravuje s novým partnerem některé projekty, například univerzitní.

Část ukrajinského města Dnipro, které se stalo novým partnerem Ostravy. (28. března 2024) | foto: Archiv MF DNES

„S Doněckem jsme spolupracovali od roku 2009. Vzájemné kontakty ale nebyly příliš časté a s vyhlášením mezinárodně neuznané Doněcké lidové republiky ustaly. Ruská agrese na Ukrajině pak partnerství ukončila úplně,“ zdůvodnil primátor města Jan Dohnal (ODS).

Nová spolupráce s Dniprem není podle něj postavena na válečné spolupráci, ani myšlena jako poválečná pomoc.

„Měli jsme zájem najít na Ukrajině nového partnera, který by nahradil Doněck,“ řekl primátor. „Hledali jsme město, kde se dokážeme potkat v nastavení průmyslu, byznysu, vysokých škol, kultury či sportu. Vybrali jsme dvě a nakonec se rozhodli, že je to právě Dnipro, které naše představy splňuje.“

Volgograd ani Doněck již nejsou partnery Ostravy, komunisté byli proti

Jak Ostrava, tak Dnipro jsou podle radních místními metropolemi. „Mají za sebou nesmazatelnou industriální minulost, spojenou s proměnou do podoby moderních center s bohatým kulturním, společenským i sportovním vyžitím,“ zhodnotil Dohnal.

Dnipro leží zhruba 400 kilometrů jihovýchodně od Kyjeva. Patří mezi pětici největších ukrajinských měst s téměř 981 tisíci obyvateli. V minulosti bylo centrem jaderné energetiky, zbrojního a kosmického průmyslu, včetně hutí.

„Tamní univerzity nabízejí stovky studijních oborů a v době míru v něm panoval bohatý kulturní život. Dopravní význam podtrhuje nejen jeho letiště, ale i říční přístav,“ připomněla mluvčí města Gabriela Pokorná.

Pomoc městu Konotop nekončí

Podle Dohnala by se spolupráce mezi městy měla naplňovat prostřednictvím konkrétních projektů, „Už nyní jednáme o spolupráci mezi vysokými školami a připravujeme konkrétní formy spolupráce i v jiných oblastech,“ naznačil Dohnal, který připustil i možnou pomoc po ukončení války, což ale není podle něj hlavním důvodem chystaného partnerství.

V rámci válečného konfliktu Ostrava úzce spolupracovala a stále spolupracuje s dalším ukrajinským městem Konotop (zhruba 85 tisíc obyvatel). „Toto je opravdu spolupráce v rámci válečné výpomoci, kdy například náš dopravní podnik daroval městu tramvaje či autobusy a do města s nimi směřovala i humanitární pomoc,“ uvedl Dohnal.

I s Dniprem bude mít Ostrava třináct partnerských měst, například polské Katovice, německé Drážďany, chorvatský Split, řecký Pireus, slovenské Košice nebo americký Pittsburgh (kompletní seznam zde).

Dnipro leží jihovýchodně od Kyjeva a před ruskou válkou v něm žilo téměř milion obyvatel.

Dnipro leží jihovýchodně od Kyjeva a před ruskou válkou v něm žilo téměř milion obyvatel.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz