Každá minuta k dobru. Na zdech radnice i obchodu přibudou defibrilátory

  17:40
Další tři přenosné přístroje k laické defibrilaci (AED) pořídí letos radní v Ostravě-Petřkovicích, v Nýdku na Frýdecko-Místecku a u akvaparku v Karviné.

ilustrační snímek | foto: AED ProŽivot

„V Moravskoslezském kraji tak budou mít lidé k dispozici již třináct těchto přístrojů,“ řekl autor projektu AED ProŽivot Lukáš Zatloukal ze Školicího a výcvikového centra Asklépios.

„Náhlá srdeční příhoda je dnes jednou z častých příčin úmrtí. S každou minutou prodlevy se zahájením resuscitace klesá naděje na záchranu pacienta o deset procent a my jsme se rozhodli dát tímto přístrojem lidem větší šanci na přežití.“

Vedle Novojičínska, kde mají defibrilátor v Kateřinicích, a Frýdecko-Místecka, kde jsou v projektu zapojeny obce Bystřice, Bukovec a Písečná, se letos k projektu přidaly i obce z Karvinska a Ostravska. Například v Ostravě -Petřkovicích bude kufřík s přenosným defibrilátorem umístěný na čelní stěně radnice, aby byl k dispozici všem přímo v centru.

„Převzít ho máme do konce června a na oslavách dětského dne, kdy se tady sejde více lidí, ho chceme představit místním a proškolit je, jak ho používat,“ nastínil tajemník obvodu Karel Gattnar.

Pomoc v domově pro seniory

Také v Nýdku mají radní přístroj získat v první polovině roku. „Z třinecké nemocnice to k nám mají záchranáři asi patnáct minut jízdy, takže každá minuta k dobru, kterou dokážeme lidem při záchraně života nabídnout, se tady v horách počítá. Kdybychom díky defibrilátoru zachránili byť jen jednoho člověka, stojí za to ho mít,“ zdůvodnil starosta Nýdku Marek Hota.

Zatímco v Bystřici, Bukovci či Písečné ještě nemuseli přístroj použít, v Kateřinicích již defibrilátor posloužil. „Využili ho pracovníci v našem domově pro seniory, aby pomohli jednomu z klientů,“ sdělil kateřinický starosta Radek Novák. „Použitý přístroj si po zásahu odvezla společnost Asklépios, aby ho uvedla zpět do provozu, a dnes opět visí na zdi místního obchodu pro případ potřeby.“

Přenosný defibrilátor AED je počítačem řízený přístroj k laické resuscitaci. „Sám zanalyzuje elektrickou aktivitu srdce a vyhodnotí, zda pacient potřebuje k obnově srdečního rytmu defibrilační výboj, a podle toho se zachová,“ dodal Zatloukal.