Lázně v Darkově nově léčí také dětské pacienty, pomůže jim robotika

  16:38
Děti od dvou do osmnácti let s pohybovými a neurologickými problémy se mohou nově léčit v Lázních Darkov v Karviné-Hranicích. Dětské procedury jsou postaveny na využití robotických rehabilitačních pomůcek, které se osvědčily u dospělých pacientů.

Již teď přijímají v lázních žádosti o rehabilitace prvních dětských klientů a do čtrnácti dnů by měla být kapacita turnusu naplněna.

„Přístroje, samozřejmě přizpůsobené dětem, okamžitě říkají ano, tohle je správné a tohle naopak ne. A tato zpětná vazba, kdy cvičící na vlastní kůži cítí, že rehabilitace zabírá, je pro dospělé obrovskou motivací a věřím, že stejně motivační bude pro děti,“ řekla generální ředitelka Lázní Darkov Pavlína Filipi.

V rehabilitačním sále nechybí ani stroj, v němž může dítě chodit v závěsu. To je podle fyzioterapeutů vhodné nejen pro léčbu různých typů degenerativního onemocnění, ale využívat jej budou i pacienti po úrazech. „Když vidím, jak stále více dětí jezdí třeba na elektrických koloběžkách a jak je ovládají, mám pocit, že tyto klienty tu budeme mít častěji, než bychom asi chtěli,“ podotkla Filipi.

Impulzem pro vybudování dětské léčebny byla pětiletá neteř ředitelky lázní Stázinka. „Na její první narozeniny jsme se dozvěděli, že má vrozenou vývojovou vadu mozku, kdy jí chybí propojení mezi pravou a levou hemisférou,“ uvedla maminka Stázinky Zuzana Varchlová. „Podle lékařů neměla Stázinka chodit, mluvit ani být soběstačná. V Darkově ji ale rozchodili, a dnes se dokonce snaží i lyžovat.“

O Stázinku, ale i další malé pacienty s ortopedickými a neurologickými obtížemi se budou v Darkově starat odborníci vyškolení pro práci s dětmi.

„Mám atestaci na dětské rehabilitace a je mi jasné, že záležet bude nejen na tom, v jakém stavu bude nemoc, se kterou dítě dorazí, ale i na tom, jak dalece s námi bude dítě komunikovat. Je to ale výzva, na kterou se těším,“ prohlásila darkovská fyzioterapeutka Lenka Smětalová.

Náklady na rekonstrukci pátého patra lázeňské budovy A, kde je Odborný léčebný ústav pro 34 dětí umístěn, vyšly přibližně na čtyřicet milionů korun. Za rehabilitační přístroje zaplatily lázně dalších patnáct milionů.

„Veškeré náklady jsme investovali pouze z našich prostředků, bez jakýchkoliv dotací,“ upřesnila Pavlína Filipi. „Například stroje jsme kupovali postupně celé čtyři roky od chvíle, kdy myšlenka dětského léčebného ústavu vznikla,“ doplnila ředitelka.