V Moravskoslezském kraji hrozí nedostatek krve, blíží se krizové léto

  14:28
Nemocnice dohánějí operace odložené při covidu, navíc se blíží krizové léto, při kterém se situace vždy zhorší. Letos hrozí se zásobami krve snad ještě složitější situace než v minulosti. Nemocnice ji hodnotí podle stavu svých rezerv.

ilustrační snímek | foto: AP

„Situace zatím není úplně kritická, ale rozhodně zásoby doplnit potřebujeme. Je nesmírně důležité, aby dárci na odběry chodili pravidelně, abychom měli krev pro pacienty kdykoliv k dispozici,“ nastínila Petra Petlachová, mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava. Největší zdravotnické zařízení v kraji potřebuje doplnit všechny krevní skupiny, ale nejvíce chybí krev s Rh faktorem minus.

Petlachová dále sdělila, že právě fakultní nemocnice má superspecializovaná pracoviště, takže přijíždějí pacienti nejen z tohoto regionu. „Krev se přitom nedá skladovat dlouhodobě, proto tolik zmiňujeme pravidelnost dárcovství,“ podotkla.

Zdůraznila letošní souběh okolností vyžadujících nadměrný odběr krve. „Blíží se léto a to s sebou nese bohužel i zvýšený počet úrazů, a tedy více operací, přičemž na druhou stranu máme méně dárců, protože jsou na dovolené. A nadto letos se dohánějí odložené operační výkony z doby covidové, operační sály jsou tak vytížené na více než sto procent,“ vysvětlila.

Obdobně hovoří odbornice z dalších nemocnic v regionu. „Máme nedostatek skupin krve A Rh pozitivní i negativní, O Rh pozitivní i negativní a B Rh negativní. V současné době zásoby krve hodnotíme na šedesát procent,“ informovala Věra Farbiaková, primářka hematologicko-transfuzního oddělení v Nemocnici Třinec-Sosna.

Situace není odlišná ani v soukromých zařízeních. Pracovnice kontroly jakosti transfuzního oddělení Nemocnice Agel Nový Jičín Nela Mechlová potvrdila, že potřeba krve stále převyšuje množství přípravků, které transfuzní oddělení produkují.

„Počty plánovaných operací se nadále navyšují a je potřeba zajistit i urgentní medicínu,“ poznamenala. I ona zmínila potřebu provést mnoho operací odložených z covidové doby.

„Jejich aktuální provádění je na počtu požadavků na výdej transfuzních přípravků na krevních bankách znát,“ připustila pracovnice novojičínské transfuzní stanice.

Největší nedostatek tam mají u krevních podskupin Rh negativních. „Speciálně 0 minus, která je univerzální a bývá podávána při akutních operacích, kdy ještě není známa krevní skupina pacienta,“ uvedla.

Ukrajinci pomoct nemůžou

Nemocnice si proto přejí, aby dosavadní dárci krve i krevní plazmy chodili pravidelně a navíc přicházeli noví.

„Podle mého názoru dárců ubývá. Základna pravidelných dárců stárne a nových stejnou měrou nepřibývá,“ upozornila primářka Ferbiaková z třinecké nemocnice na vleklý problém.

Právě v létě je úbytek dárců nejmarkantnější. A nejen kvůli odjezdu na dovolené. „Přibývá dalších sezonních důvodů, například přisáté klíště, akutní průběh alergie nebo návštěvy rizikových destinací, například Egypta,“ uvedla Ferbiaková. Zdánlivě mohou řady dárců rozšířit někteří z tisíců nynějších ukrajinských uprchlíků, ale není tomu tak.

„Podmínkou dárcovství krve je kromě jiného i trvalý pobyt v České republice,“ řekla Petlachová z fakultní nemocnice.

V Novém Jičíně na jaře sice zaznamenali několik ukrajinských zájemců, vinou jazykové neznalosti však nebyli schopní zcela pochopit a vyplnit podrobný dotazník pro dárce krve a krevních složek.

Autor: