ŘSD zahájilo přestavbu silnice mezi Bělotínem a Rybím na dálnici D48

  15:30
Ředitelství silnic a dálnic zahájilo výstavbu třinácti kilometrů dálnice D48 mezi Bělotínem a Novým Jičínem. Vznikne proměnou silnice I/48 v plnohodnotnou dálnici.

„Nová čtyřpruhová komunikace bude rozšířena, doplněny budou krajnice, střední dělicí pás i protihlukové stěny, čímž dojde k výraznému zvýšení bezpečnosti a plynulosti dopravy na tomto důležitém spojení dálnice D1 a Frýdku-Místku,“ uvedl šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl.

Dnes zahájené úpravy se týkají dvou úseků, a to mezi Bělotínem - Dubem a Palačovem – Šenovem u Nového Jičína. Investice vyjde na zhruba tři miliardy korun. 

Jednou z největších výzev bude pro cestáře přemostění železničního koridoru mezi Ostravou a Přerovem. „Ten je už tak nyní přetížen. Vyjednávání o přerušení dopravy na tomto koridoru jsou proto složitá,“ podotkl Mátl.

Stavbu dálnice naopak s očekáváním vyhlíží starosta Nového Jičína Stanislav Kopecký. „Je pro město velice důležitá. Při velkém počtu automobilů, které po silnici projíždí, je dobré, když se z Jičína dostanou co nejrychleji. Další důležitou věcí je příprava stavby Palačovské spojky, která pomůže odvést dopravu z města ve směru na Valašské Meziříčí,“ uvedl.

V rámci výstavby takzvané Palačovské spojky ŘSD v příštím roce zahájí přestavbu úseku mezi Dubem a Palačovem. 

Otazníkem zatím zůstává úsek mezi Novým Jičínem a Rybím, o kterém se stále jedná. „Stavba dálnice tam totiž odřízne dva rodinné domy od komunikace na Jičín. Řeší se tak jejich napojení,“ vysvětlil Kopecký.

Dálnice D48 tvoří v rámci Moravskoslezského kraje důležitou dopravní tepnu orientovanou západovýchodním směrem. 

Jedná se o komunikaci, která spojuje jižní část Moravskoslezského kraje se střední Moravou a Polskem. Dálnice D48 je součástí transevropské silniční sítě TEN-T a mezinárodní silnice E462 Brno – Český Těšín – Krakov.

Autoři: ,