I díky očkování covidu ubývá, v kraji se však objevují další mutace

  9:16
Barvy koronavirových map regionu blednou, což dokazuje ústup nemoci covid-19. Nakažených ubývá i díky očkování. Za neděli přibylo v Moravskoslezském kraji necelých sedm desítek pozitivně testovaných. Celkem je jich v regionu nyní okolo šesti tisíc, přitom nedávno to byl téměř trojnásobek.

ilustrační snímek | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Kromě britské varianty, která letos v kraji převažuje, už se ale objevují i další varianty nebezpečnějších a nakažlivějších mutací koronaviru. Hygienici evidují šest potvrzených či podezřelých případů.

„Na Frýdecko-Místecku máme první případ potvrzené jihoafrické varianty dovezené z Malajsie a v rodině na Novojičínsku dva případy raritní kombinace floridské a britské varianty zavlečené ze Švýcarska,“ uvedl mluvčí Krajské hygienické stanice Ostrava Aleš Kotrla.

Doplnil, že kromě toho evidují na Novojičínsku dalšího pozitivně testovaného člověka s podezřením na jihoafrickou variantu dovezenou z Mexika a u dvou cizinců podezření na indickou variantu.

„Jeden z cizinců má pozitivní test, ale zatím čekáme na výsledek vyšetření v Národní referenční laboratoři v Praze. Druhým cizincem je člověk, se kterým se nakažený setkal. Oba jsou izolovaní v hotelu,“ popsal Kotrla.

Od loňska se novým koronavirem nakazilo téměř 175 tisíc obyvatel Moravskoslezského kraje, z toho se již přes 165 tisíc uzdravilo, ale 3 384 zemřelo. I proto odborníci doporučují očkování, které má chránit před nákazou a hlavně před těžkým průběhem onemocnění.

Nejméně jednu dávku vakcíny dostala pětina obyvatel kraje - téměř 236 tisíc lidí. Obě dávky zatím chrání přes 101 tisíc lidí. Mnozí však vakcínu odmítají, často ze strachu.

„Očkování je bezpečné,“ ujistil primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petr Kümpel. Dodal, že nemocnice aplikovala už přes 25 tisíc vakcín a nezaznamenala úmrtí ani závažné reakce.

Autor: